Banknoty kolekcjonerskie

Banknot 10 zł sprzedany za 1000 zł? Lepiej sprawdź co masz w portfelu

2022-09-04 8:02

Banknoty mogą być warte więcej niż nominał, jeśli znajdziemy chętnego kolekcjonera. Aby jednak ubić "złoty interes", musimy mieć kombinację numerów, która nadaje banknotowi wartości kolekcjonerskiej. Jakie numery seryjne faktycznie są coś warte i mogą zostać sprzedaje za setki, a nawet tysiące złotych?

Banknot kolekcjonerski, wart więcej niż nominał. Jak go rozpoznać?

Banknoty kolekcjonerskie, o rzadkich numerach seryjnych budzą sporo emocji, głównie za sprawą wysypu artykułów w mediach, które przekonują, że zwykłe 10 zł, może być warte swoją dziesięciokrotność. Jak jest naprawdę? Na kanale YouTube "Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak", w filmie "Jakie serie i numery banknotów mogą być więcej warte" Damian Marciniak tłumaczy zawiłości rynku kolekcjonerskiego.

Ekspert zaznacza, że wartość banknotu może wyznaczyć specyficzna seria (np. serie zastępcze), lub specyficzny numer. Dotyczy to np. sytuacji, gdy wszystkie numery seryjne są takie same - wtedy banknot jest sporo wart, w każdym stanie zachowania. 

Pieniądze to nie wszystko Paweł Gruza

W przypadku banknotów sporą wartość w gorszym stanie zachowania, mogą mieć również niskie numery, tj. sześcioma zerami i jedną cyfrą (np. 0000006). Jeśli na końcu są dwie inne cyfry - wtedy wartość może być wysoka tylko w przypadku dobrze zachowanych banknotów (tj. bez zagięć etc.)

Marciniak w swoim filmie wskazuje, że numery radarowe (np. 1234321) w przypadku polskich banknotów, nie mają wartości dużo większej niż nominalna. Warto natomiast zwrócić uwagę na kombinację następujących po sobie cyfr (np. 1234567), ale tylko jeśli są w dobrym stanie.

Jaka seria banknotów jest coś warta?

Ekspert podkreśla, że warto zwrócić również uwagę na serię YA, które nawet w stanie pogniecionym, czy podartym będą warte dużo. Z kolei seria ZA może mieć dodatkową wartość, tylko w dobrym stanie zachowania banknotu. W przypadku innych serii zastępczych, wartość kolekcjonerska jest niewielka, niezależnie od stanu.

Co ciekawe, warto zwrócić uwagę również na serię emisji z 1994 roku. Banknoty z niej mogą być warte sporo tylko jeśli są w bardzo dobrym stanie, tj. nie są nawet zagięte. 

Sonda
Sprawdzisz, czy w twoich banknotach nie znajdują się rzadkie okazy?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze