100 złotych, banknot, pieniądze

i

Autor: Pexels

Banknoty dla kolekcjonerów

Banknot 100 zł sprzedany za kilka tysięcy? W twoim portfelu, może się ukrywać wartościowy skarb

2022-08-29 5:01

Choć wartość banknotu jest zależna od jego nominału, to zdarzają się sytuacje, w których nominał nie ma większego znaczenia. Dotyczy to banknotów, które mają specjalny, rzadki numer seryjny, a takie cieszą się sporym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów. Na jakie numery powinniśmy szczególnie uważać?

Co sprawia, że banknot jest wart więcej niż nominał?

Szczególnie cenne są banknoty, które mają numery seryjne składające się z ciągu następujących po sobie liczb np. 1234567, albo 9876543. Jak podaje Gazeta Wyborcza, ich ceny mogą dojść nawet do kilkunastu tysięcy. Za wysoką kwotę można wystawić także te banknoty, które mają siedem takich samych cyfr, np. 2222222, czy 4444444. Warto jednak zaznaczyć, że jedna cyfra odstępująca od ciągu liczb, wyklucza wartość kolekcjonerską.

Warto zwrócić również uwagę na seria banknotu. Sporo warte są banknoty o serii YA z tzw. pierwszej serii zastępcze. Serie ZA mogą być również warte powyżej wartości nominalnej.

Pieniądze to nie wszystko – Igor Wasilewski

Zwróć uwagę stan zachowania banknotu

Dla kolekcjonerów oprócz numerów seryjnych, niezwykle istotny jest również stan zachowania banknotu. Numizmatycy używają do tego skali od 1 do 5, z czego jedynka dotyczy banknotów bezobiegowych, czyli banknotów nie używanych, z wciąż sztywnym papierem, bez zagięć, z ostrymi rogami. 

Stan drugi dotyczy banknotów, które krótko znajdowały się w obiegu, mogą być lekko zagięte i mieć zaokrąglone rogi. Stan trzeci to już więcej załamań, oraz przybrudzony papier, który nosi ślady użytkowania. Stan czwarty opisuje banknoty, które znajdowały się dłużej w obiegu i mają nawet lekkie naddarcia krawędzi. Najniższy, stan piąty dotyczy banknotów, które są zużyte, ale nie są w całości pozginane, ani połamane. Mogą wystąpić naderwania sięgające rysunku. Oczywiście zasada jest prosta - w im lepszym stanie jest rzadko banknot, tym więcej jest wart dla kolekcjonera. Potencjalnie nawet banknot z rzadkim numerem seryjnym, ze względu na kiepski stan, może nie być warty więcej niż nominał.

Sonda
Czy powinno się wprowadzić się banknot 1000 zł?

To nie węgiel będzie największym problemem rządu?

Włącz podcast i posłuchaj zaskakującej prognozy!

Listen to "Co jest groźne dla obozu rządzącego? Chodzi o rolników? - Jan Maria Jackowski [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze