Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” banknot i złota moneta NBP

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” banknot i złota moneta NBP

Banknot i moneta z Lechem Kaczyńskim jest już w obiegu! [ZDJĘCIA]

2021-11-09 8:54

Upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego okolicznościowy banknot o wartości nominalnej 20 zł i złota moneta o nominale 500 zł weszły do obiegu we wtorek, 9 listopada tego roku - wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej banku centralnego. Jak zdobyć monetę i banknot z Lechem Kaczyńskim?

Banknot i moneta z Lechem Kaczyńskim

Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na stronie odwrotnej zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80., napis Solidarność oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. Wymiary banknotu to 150 mm × 77 mm, nakład do 80 tys. szt. Projektantką jest Justyna Kopecka. Banknot został wyprodukowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych na zlecenie Narodowego Banku Polskiego.

ZOBACZ: Poznajesz te okolicznościowe monety i banknoty NBP? [GALERIA]

Przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego na Złotych Laurach 2021

Moneta z Lechem Kaczyńskim jest już w obiegu!

Z kolei złota moneta na rewersie ma umieszczony portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na awersie monety zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80., napis Solidarność oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

Przeczytaj: Zbezczeszczono miejsce pamięci Lecha i Marii Kaczyńskich. Wandal przyszedł z siekierą

Zobacz zdjęcia: Banknot 20-złotowy z Lechem Kaczyńskim

Nakład złotej monety (próba 999,9) wyniesie do 1500 sztuk, a cena – 9500 zł brutto. Banknoty i monety kolekcjonerskie będą do kupienia w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

Zarówno na banknocie jak i na monecie portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego oraz wizerunek Pałacu Prezydenckiego zaprojektowano według zdjęć autorstwa Macieja Chojnowskiego. Wizerunek Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich znajdujący się na awersie monety według zdjęcia autorstwa Pawła Krzywickiego/Forum, a wizerunek tłumu strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. według zdjęcia Stanisława Składanowskiego.

Sonda
Czy kupisz banknot z Lechem Kaczyńskim?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze