Bankomat, bank

i

Autor: pl.freepik.com ING - bank zwiększa opłaty od 29.08.2023

Bankomaty

Bankomaty wypłacą pieniądze ubrudzone farbą. Nowy system wkracza do Polski

2023-08-22 8:37

Niedługo większość bankomatów w Polsce będą musiały mieć system, który... będzie brudził pieniądze farbą. W jakim celu? Przede wszystkim, żeby oznaczyć banknoty, przy próbie kradzieży pieniędzy z maszyny. To spore wyzwanie, bo trzeba będzie zmodernizować tysiące bankomatów.

Bankomaty będą znaczyły banknoty farbą. Będzie trudna do umycia

Przepisy zobowiązujące operatorów bankomatów do montażu systemów znaczących banknoty wchodzą w życie 23 września 2023 roku i wynikają z rozporządzenie MSWiA. Od tego terminu aż 40 proc. bankomatów ma być wyposażone w Polsce w IBNS (intelligent banknote neutralisation system), który w razie wykrycia kradzieży będzie barwił banknoty. Zmiana obejmie więc przynajmniej 8,5 tys. bankomatów. Jak podaje Business Insider koszty modernizacji bankomatów mogą wynieść ponad 250 tys. zł.

System IBNS zostanie uruchomiony, gdy zostanie wykryta próba ataku na bankomat albo konwój pieniędzy. System błyskawicznie farbi banknoty, a sama farba jest trudna do zmycia i w praktyce niemożliwe jest posługiwanie się zabrudzonymi nią banknotami. 

Jak mówił portalowi Business Insider Krzysztof Kołodziejczyk, prezes firmy Talemax i wiceprezes POFOG (Polska Organizacja Firm Obsługi Gotówki). trwają pracę nad dostosowaniem bankomatów. O ile dobrze radzą sobie z tym duże barki komercyjne, to gorzej ze spółdzielczymi. Firmy nie udzielają jednak wielu informacji na temat tego ile bankomatów jest wyposażone w system, tak aby nie ułatwiać zdobycia informacji złodziejom.

Przez modernizację będzie mniej bankomatów?

Kołodziejczak wskazał, że wiele bankomatów zwyczajnie zniknie, bo wiele z nich jest nierentowna. W efekcie koszt modernizacji wyniesie tyle, że bardziej będzie opłacało się, że je zlikwidować. Do tego jak zaznacza, w Polsce ataki na bankomaty nie są plagą, ponadto jest ich mniej niż rok, czy dwa lata temu. Wielu producentów jest więc niechętnych do modernizacji, ze względu na koszty.

Pieniądze to nie wszystko - Sławomir Dudek
Sonda
Jak często wypłacasz duże kwoty z bankomatu?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze