Co to jest bankowość elektroniczna? Wykład na ten temat na Uniwersytecie Trzeciego Wieku wygłaszała Małgorzata Śmiechowicz, ekspert Banku Pocztowego.
Bankowość elektroniczna to wszystkie transakcje dokonywane drogą elektroniczną z pominięciem oddziału banku, a więc uiszczanie należności kartą płatniczą, wykonywanie przelewów przez Internet czy wypłaty z bankomatu. Te sposoby załatwiania bankowych spraw wykorzystuje coraz więcej osób.
Nowocześniej znaczy lepiej
Bankowość tradycyjna w porównaniu z nowoczesną bankowością elektroniczną nie wypada korzystnie. Mamy do niej dostęp tylko w określonych godzinach, czyli wtedy, kiedy czynna jest placówka banku. Zanim dostaniemy się do okienka, musimy swoje odstać w kolejce. Korzystanie z Internetu czy pobliskiego bankomatu jest dużo wygodniejsze. Do swojego konta masz dostęp przez cały tydzień 24 godziny na dobę, a większość spraw możesz załatwić w domu, co jest ważne zwłaszcza zimą, kiedy pogoda nie sprzyja spacerom. W Internecie możesz już wykonać samodzielnie te same operacje, które są dokonywane w oddziałach banku. Nie musisz też czekać na comiesięczny wyciąg, żeby sprawdzić stan konta. Każda płatność czy przelew jest od razu po jej wykonaniu widoczna w systemie.
Nie bój się, to proste!
Wszystkie czynności, które będziesz wykonywać samodzielnie, są czytelnie opisane i wyjaśnione. Na przykład w Internecie dostępne już są samouczki czy wersje demonstracyjne, na których możesz poćwiczyć użytkowanie wirtualnego konta. Na wszystkie pytania odpowie też konsultant, z którym możesz skontaktować się telefonicznie albo przez Internet. Jeśli to dla ciebie za mało, poproś o pomoc najbliższych, którzy wiedzą jak korzystać np. z bankomatu czy Internetu.
Same oszczędności
Dużym plusem bankowości elektronicznej jest obniżenie kosztów prowadzenia rachunków. Wypłaty z bankomatów danych banków są darmowe, również dokonywanie przelewów czy prowadzenie konta jest za darmo. Dlaczego? W dokonywanie tych operacji jest zaangażowana mniejsza liczba osób.
Chrońmy swoje pieniądze
Dostęp do konta bankowego przez Internet jest obecnie coraz bardziej powszechny, a przede wszystkim bezpieczny. Bank udostępnia klientom zabezpieczony, specjalnie szyfrowany system bankowości internetowej. Stosuje odpowiednie certyfikaty z określoną datą ważności, którą zawsze warto sprawdzić. Te wszystkie działania służą temu, byśmy mogli swobodnie korzystać z konta przez Internet, a nasze pieniądze były bezpieczne przez 24 godziny, w dzień i w nocy. Klienci otrzymują specjalne hasła, które pozwalają na korzystanie z bankowości elektronicznej, numer klienta oraz hasło dostępu do serwisu. Dodatkowo bank uruchamia kolejny poziom zabezpieczeń: kody SMS, hasła jednorazowe bądź token. Musimy pamiętać o tym, by nie ujawniać nikomu swoich haseł dostępu do rachunku, numerów PIN do karty, nie odpowiadać na żadne e-maile z prośbą o podanie danych, nie podawać haseł SMS lub haseł jednorazowych, kiedy nie wykonywaliśmy konkretnej operacji w serwisie bankowym.
Małgorzata Śmiechowicz, ekspert Banku Pocztowego