Kupowali fałszywe faktury VAT w internecie! Zatrzymania w trzech województwach

i

Autor: <a href='https://pl.freepik.com/zdjecia/biznes'>Biznes zdjęcie utworzone przez rawpixel.com - pl.freepik.com</a>ak informuje IAS w Opolu, prawa ma charakter rozwojowy. (PAP) Kupowali fałszywe faktury VAT w internecie! Zatrzymania w trzech województwach

Kontrola skarbowa

Będą kontrolować Polaków. Skarbówka zyska wgląd do wszystkich faktur

2023-08-08 18:25

Resort finansów planuje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur; umożliwią one nadawanie zawężonych uprawnień w tym systemie w przypadku dużych podmiotów, posiadających np. kilka oddziałów. Przez obowiązkowy Krajowy System e-Faktur będzie przechodziło nawet 100 mln faktur dziennie.Ministerstwo finansów uzasadnia, że rozwiązanie to jest działaniem upraszczającym i ułatwiającym działalność dla przedsiębiorców. Jak będą zabezpieczone te dane?

Nowe prawo ma uprościć prowadzenie działalności gospodarczej

MF wyjaśniło, że po zmianach wystawianie faktur lub dostęp do nich będzie możliwy tylko w zakresie faktur danego zakładu czy też oddziału osoby prawnej lub innej wyodrębnionej jednostki wewnętrznej podmiotu, a nie do wszystkich faktur ustrukturyzowanych tego podatnika. Podmioty, które uzyskają uprawnienia, będą miały możliwość nadawania, zmiany lub odbierania uprawnień do korzystania z KSeF poprzez uzyskanie uprzednio unikalnego identyfikatora.

„Rozwiązanie to jest działaniem upraszczającym i ułatwiającym działalność dla przedsiębiorców i będzie mogło być stosowane jeszcze przed wprowadzeniem obowiązku wystawiania i otrzymywania przez podatników faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)” – wyjaśniono w uzasadnieniu.

Regulacje te umożliwią nadawanie zawężonych uprawnień w Krajowym Systemie e–Faktur przy dużych strukturach podmiotów (posiadających np. kilka oddziałów (zakładów) lub innych wyodrębnionych jednostek wewnętrznych oprócz jednostki macierzystej)” – stwierdzono w uzasadnieniu do projektowanego rozporządzenia.

Co z bezpieczeństwem danych przesyłanych do skarbówki?

Według Business Insider, resort zapenwia, że autoryzacja w systemie jest zabezpieczona na najwyższych dostępnych poziomach.

"Jak czytamy dalej w stanowisku fiskusa, "w celu zapewnienia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego wprowadzono również konieczność posiadania określonych uprawnień do korzystania z KSeF oraz wymóg uwierzytelnienia i autoryzacji w kontekście danego przedsiębiorcy".- czytamy w Business Insider.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2023 r.

Krajowy System e-Faktur to system informatyczny, za pośrednictwem którego obecnie przedsiębiorcy mogą wystawiać faktury potwierdzające transakcje z innymi przedsiębiorcami. Od 1 lipca 2024 r. ten system będzie obowiązkowy dla dużych przedsiębiorców, a od 1 stycznia 2025 r. obejmie także małe i średnie firmy. 

Pieniądze to nie wszystko - Janusz Steinhoff
Sonda
Czy skarbówka ma za duże uprawnienia?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze