szwed Śniadek

i

Autor: ARCHIWUM Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, i Janusz Śniadecki poseł PiS, szef podkomisji ds. rynku pracy

Będzie nowelizacja ustawy o zakazie handlu? Szwed: tak, jeśli sklepy będą go obchodzić

2018-02-28 14:34

Ustawa, ograniczająca handel w niedzielę, wejdzie w życie w czwartek, 1 marca 2018 r. Nowe przepisy wzbudzają niezadowolenie dużych sieci sklepów, którym nie brak pomysłów na to, jak obejść zakaz. Jak podkreślili w środę podczas konferencji sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed oraz szef podkomisji ds. rynku pracy Janusz Śniadek, jeśli będzie dochodziło do takich prób, ustawa zostanie szybko znowelizowana.

– W mediach pojawiają się różne informacje nt. możliwości obchodzenia ustawy (dot. zakazu handlu w niedzielę – red.). Ja mam nadzieję, że do takich sytuacji nie będzie dochodziło, że zawarte zostaną porozumienia między związkami zawodowymi i pracodawcami, a w regulaminach uwzględnione zostaną regulacje, wynikające z przepisów nowej ustawy – podkreśli Stanisław Szwed.

Sprawdź także: Ta ostatnia niedziela... 1 marca wchodzi w życie zakaz handlu [HARMONOGRAM]

– Ta ustawa ma służyć ludziom. Nie jest przeciwko czemuś lub komuś. Dlatego przewidziano w niej tak wiele wyjątków, które wyłączają pewne sprawy oczywiste i którym osobiście jestem przeciwny. Na przykład nie do pomyślenia dla mnie jest, żeby w niedzielę nie móc kupić paliwa w podróży czy czegoś zjeść na stacji benzynowej czy na stacji – dodał Janusz Śniadek.

Ustawa będzie nowelizowana?
Śniadek podkreślił, że gdy do resoru trafią informacje nt. prób obchodzenia zakazu handlu, ustawa zostanie szybko znowelizowana. Inwestycje, służące omijaniu ustawy będą na pewno niecelowe. To jest taka przestroga do roztropności handlowców, którzy stawiając dystrybutor przy markecie chcą udawać stację benzynową. Takie działania na pewno będą bardzo szybko wyeliminowane – powiedział szef podkomisji ds. rynku pracy.

Czytaj też: Zakaz handlu. Pracownicy Tesco będą zaczynać w poniedziałek o północy?

Jak podkreślił sekretarz stanu w MRPiPS, ewentualne nowelizacje muszą wynikać z przeglądu tego co będzie się działo. Dodał jednak, że jeśli będzie dochodziło np. do rozbudowy stacji benzynowych, to może zostać to zakazane ustawowo. – Dzisiaj podchodzimy do tego z pełnym spokojem i zakładamy, że nie będzie dochodzić do takiej sytuacji. (...) Zakładamy dobrą wolę wszystkich stron. Liczymy na dobrą współpracę – komentuje Szwed.

Tak sklepy obchodzą zakaz
Jedną z sieci, która próbuje obejść zakaz handlu jest Tesco. Po wprowadzeniu nowych przepisów, w części punktów praca w poniedziałki rozpocznie się tuż po północy. „W celu zapewnienia dostępności towaru dla naszych klientów, zorganizowania na czas dostawy na dział świeżej żywności czy przygotowania zamówień dla klientów sprzedaży internetowej, dopuszczamy możliwość, iż w niektórych sklepach, ze względu na potrzebę ciągłości operacji, zamiast dotychczasowej zmiany nocnej, pojawi się zmiana w poniedziałki od godziny 0.15" – poinformowali związki zawodowe przedstawiciele sieci. Zmiany w godzinach otwarcia sklepów planuje wprowadzić też Biedronka oraz inne sieci, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Zobacz również: Zakaz handlu: W niedzielę nie zrobisz zakupów, ale za darmo pojedziesz pociągiem

Pocałujesz klamkę już 11 marca
Przypomnijmy, że niepełny zakaz handlu w niedziele zacznie obowiązywać od 1 marca 2018 r. W tym roku tylko dwie niedziele w miesiącu będą handlowe, w 2019 r. zakaz handlu będzie obowiązywał przez prawie wszystkie niedziele oprócz jednej w miesiącu, a w 2020 r. zostanie wprowadzony całkowity zakaz handlu w niedziele. Przewidziano jednak pewne wyjątki: handel ma być dozwolony w dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające Boże Narodzenie, w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Pierwsza niedziela, w którą nie zrobimy zakupów, wypada już 11 marca.

 

Źródło: Superbiz.pl

W mediach pojawiają się różne informacje nt. możliwości obchodzenia ustawy (dot. zakazu handlu w niedzielę – red.). Ja mam nadzieję, że do takich sytuacji nie będzie dochodziło, że zawarte zostaną porozumienia między związkami zawodowymi i pracodawcami, a w regulaminach uwzględnione zostaną regulacje, wynikające z przepisów nowej ustawy – podkreśli Stanisław Szwed.

Ta ustawa ma służyć ludziom. Nie jest przeciwko czemuś lub komuś. Dlatego przewidziano w niej tak wiele wyjątków, które wyłączają pewne sprawy oczywiste i którym osobiście jestem przeciwny. Na przykład nie do pomyślenia dla mnie jest, żeby w niedzielę nie móc kupić paliwa w podróży czy czegoś zjeść na stacji benzynowej czy na stacji – dodał Janusz Śniadek.

 

Ustawa będzie nowelizowana?

Śniadek podkreślił, że gdy do resoru trafią informacje nt. prób obchodzenia zakazu handlu, ustawa zostanie szybko znowelizowana.

Inwestycje, służące omijaniu ustawy będą na pewno niecelowe. To jest taka przestroga do roztropności handlowców, którzy stawiając dystrybutor przy markecie chcą udawać stację benzynową. Takie działania na pewno będą bardzo szybko wyeliminowane – powiedział szef podkomisji ds. rynku pracy.

Jak podkreślił sekretarz stanu w MRPiPS, ewentualne nowelizacje muszą wynikać z przeglądu tego co będzie się działo. Dodał jednak, że jeśli będzie dochodziło np. do rozbudowy stacji benzynowych, to może zostać to zakazane ustawowo.

Dzisiaj podchodzimy do tego z pełnym spokojem i zakładamy, że nie będzie dochodzić do takiej sytuacji. (…) Zakładamy dobrą wolę wszystkich stron. Liczymy na dobrą współpracę – komentuje Szwed.

 

Tak sklepy obchodzą zakaz

Jedną z sieci, która próbuje obejść zakaz handlu jest Tesco. Po wprowadzeniu nowych przepisów, w części punktów praca w poniedziałki rozpocznie się tuż po północy. W celu zapewnienia dostępności towaru dla naszych klientów, zorganizowania na czas dostawy na dział świeżej żywności czy przygotowania zamówień dla klientów sprzedaży internetowej, dopuszczamy możliwość, iż w niektórych sklepach, ze względu na potrzebę ciągłości operacji, zamiast dotychczasowej zmiany nocnej, pojawi się zmiana w poniedziałki od godziny 0.15"poinformowali związki zawodowe przedstawiciele sieci.

Zmiany w godzinach otwarcia sklepów planuje wprowadzić też Biedronka oraz inne sieci, o czym pisaliśmy TUTAJ.

 

Pocałujesz klamkę już 11 marca

Przypomnijmy, że niepełny zakaz handlu w niedziele zacznie obowiązywać od 1 marca 2018 r. W tym roku tylko dwie niedziele w miesiącu będą handlowe, w 2019 r. zakaz handlu będzie obowiązywał przez prawie wszystkie niedziele oprócz jednej w miesiącu, a w 2020 r. zostanie wprowadzony całkowity zakaz handlu w niedziele. Przewidziano jednak pewne wyjątki: handel ma być dozwolony w dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające Boże Narodzenie, w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.
Pierwsza niedziela, w którą nie zrobimy zakupów, wypada już 11 marca.

 

Źródło: Superbiz.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze