Niższe rachunki za prąd
Są szanse na wprowadzenie specjalnych taryf za prąd dla pomp ciepła, ale to będzie możliwe dopiero po wyborach parlamentarnych - powiedział cytowany przez serwis portalsamorzadowy.pl Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. Dlaczego?
Portal poruszający kwestie ważne dla samorządowców informuje, że jeszcze w tym roku Komisja Europejska ogłosi kompleksowy plan na rzecz rozpowszechnienia pomp ciepła. "Mają w nim się znaleźć rozwiązania dotyczące taryf za prąd dla pomp ciepła i obniżenia VAT-u na energię elektryczną". Podobne rozwiązanie wprowadziły już Austria i Szwajcaria i szykują się do tego Niemcy. "Pompy ciepła w porannym i wieczornym szczycie zużycia prądu są automatycznie wyłączane na dwie godziny, ale w zamian za to mają obniżone stawki za prąd.
Wszystkich, którzy zdecydowali się na montaż fotowoltaiki po 1 kwietnia 2022 r., obejmuje nowy system rozliczeń nadwyżek energii, czyli tzw. net-billing. Podobnie jak net-metering, obowiązuje przez 15 lat każdego, kto przyłączył do sieci swoją mikroinstalację. Na czym to polega? W net-billingu osobno rozliczana jest wartość energii wprowadzonej do sieci oraz energii pobranej. Tym samym każda kilowatogodzina przekazana do sieci jest wyceniana na podstawie ceny rynkowej. Wielkość nadwyżki energii z fotowoltaiki jest przeliczana na pieniądze, a następnie trafia na konto prosumenta.
W Polsce w kwietniu ruszyła piąta edycja programu "Mój Prąd". Dopłaty można dostać do fotowoltaiki, pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. Maksymalna dotacja wynosi 58 tys. zł, a budżet całego programu to 955 mln zł.