Ukraina. Zniszczenia wojenne i ofiary wśród ludności cywilnej na Ukrainie

i

Autor: AP Zniszczenia wojenne i ofiary wśród ludności cywilnej na Ukrainie

Będzie plan Marshalla dla Ukrainy. Wielka Brytania odpowiada na barbarzyństwo Putina

2022-03-08 18:31

Brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział we wtorek plan Marshalla, który ma pomóc odbudować Ukrainę. Podkreślił również, że wszyscy widzą potrzebę uniezależnienia się od rosyjskiej ropy i gazu, "nawet, jeśli dla niektórych jest to bardzo trudne". Jak dodał, pierwszym krokiem będzie zakaz importu ropy z Rosji. Plan pomocy dla Ukrainy i przyjmujących uchodźców sąsiadów zapowiedziały także Stany Zjednoczone.

Wielka Brytania pomoże w odbudowaniu zniszczonej przez rosyjską agresję Ukrainy. Brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział swoisty "plan Marshalla". Wyspy chcą aktywnie uczestniczyć i pomagać w odbudowie zniszczonego przez wojnę kraju. Premier dodał także, że konieczne jest uniezależnienie się od rosyjskiej ropy i gazu. Zakaz importu tych surowców ma być wkrótce wprowadzony.

Wcześniej Johnson na wstępie rozmów z szefami rządów państw V4, w tym z premierem Mateuszem Morawieckim, podkreślił w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę, że doszło do ataku na kraj demokratyczny.

 -Rosja chce poszerzyć swoją strefę wpływów, chce stworzyć nową Jałtę (...). Wszyscy z całej siły krytykujemy to, co wydarzyło się, mianowicie tę barbarzyńską inwazję przeprowadzoną przez Władimira Putina - powiedział premier Wielkiej Brytanii.

Również Stany Zjednoczone nie pozostają bierne. Stany Zjednoczone wezmą na siebie część odpowiedzialności za opiekę nad uchodźcami, tak, by koszty nie spadły w całości na sąsiadów Ukrainy - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden. Zapewnił też, że USA dotrzymają swojego zobowiązania obrony państw wschodniej flanki NATO.

Dodał, że wysłał m.in. do Polski szefa dyplomacji Antony'ego Blinkena oraz wiceprezydent Kamalę Harris, by zapewnić o wsparciu USA i dowiedzieć się o sytuacji na granicy. 

Putin zaatakuje Polskę? Minister zdradza możliwe scenariusze Prezydent Rosji jest szaleńcem, który będzie prowadził wojnę bez względu na koszty?
Sonda
Czy w Polsce powinno stacjonować coraz więcej amerykańskich żołnierzy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze