Podwyżka emerytur o 200 złotych NIE DLA WSZYSTKICH! Kto nie dostanie pieniędzy?

2020-10-13 15:55 -ag
Emerytura
Autor: Shutterstock Emerytura

Kobiety dostaną większą emeryturę średnio o 200 zł. Niestety, nie wszystkie panie czeka taka miła niespodzianka. Pieniądze mają być wypłacane od stycznia, ale trzeba spełnić określone warunki. Zobacz, kto dostanie podwyżkę emerytury.

Kobiety mogą dostać wyższą emeryturę. Ale miła podwyżka czeka tylko wybrane panie. Chodzi o 75 tys. kobiet z rocznika 1953. Emerytki te dostaną wyższą emeryturę i rekompensatę za zaniżane świadczenia. Według rządu średnia podwyżka emerytur to ok. 200 zł. Z kolei przeciętne wyrównanie to już 12 786 zł brutto. Wypłata takich świadczeń może ruszyć w styczniu. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Sprawa kobiet z rocznika 1953 zaczęła się siedem lat temu. Wówczas ZUS bezprawnie obniżył im emerytury, bo zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę. W 2019 roku decyzja ZUS została podważona przez Trybunał Konstytucyjny. Ale dopiero teraz świadczenia mają być wyższe.

Zobacz: Nowe emerytury 2021

Prawo do wyrównania świadczenia będą miały osoby, które przeszły z emerytury wcześniejszej na powszechną i w związku z tym otrzymywały niższe  świadczenie. Jednym z warunków jest, by prawo do emerytury wcześniejszej zostało ustalone na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r.

Nowe przeliczenie emerytur przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nastąpi po upływie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 11 stycznia 2021.

Co ważne, w sprawie emerytur dla rocznika 1953 nie trzeba składać żadnego wniosku.Grupą, która skorzysta z nowego prawa, są też kobiety urodzone w 1953 roku, które nie składały wniosku o emeryturę w wieku powszechnym. One mogą złożył taki wniosek – ale nie później niż do 11 stycznia 2021 roku. Wtedy emerytura zostanie obliczona bez pomniejszenia o kwoty pobieranej emerytury wcześniejszej.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Mateusz Morawiecki na kwarantannie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze