Nowe emerytury 2021 dla Polaków! Emerycie, sprawdź, czy je dostaniesz

2020-09-10 5:51 WSB
Nowe emerytury 2021 dla Polaków! Emerycie, sprawdź, czy je dostaniesz
Autor: Chronomarchie/Pixabay.com Nowe emerytury 2021 dla Polaków! Emerycie, sprawdź, czy je dostaniesz

Polscy emeryci w 2021 roku mogą liczyć nie tylko na waloryzację emerytur oraz trzynastki, ale też nowe świadczenia! Nowe emerytury 2021 będą przysługiwały tysiącom Polaków. Zobacz, kto dostanie z ZUS nowe świadczenia emerytalne i na ile pieniędzy mogą liczyć seniorzy poza podwyżkami z waloryzacji emerytur.

Waloryzacja emerytur 2021, trzynastki dla emerytów z programu Emerytura plus oraz emerytury matczyne czyli świadczenia z programu Mama 4 plus. To czeka seniorów w Polsce w przyszłym roku. Już teraz rząd zapowiada, że w 2021 roku minimalna emerytura wzrośnie o 50 złotych (do 1250 złotych brutto), zaś waloryzacja emerytur będzie łączona - procentowo-kwotowa. Najbiedniejsi emeryci mają otrzymać wspomniane 50 złotych, aż do progu, w którym procentowa waloryzacja będzie dla seniorów bardziej korzystna.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Podniesienie wieku emerytalnego, obniżenie emerytur i wyższe podatki! To już pewne

To jednak nie wszystko. W przyszłym roku obowiązywać będą też nowe emerytury dla osób represjonowanych w PRL. Odpowiednią ustawę podpisał już prezydent RP. Kolejny dodatek dla seniorów, czyli czternastki dla emerytów zostały zapowiedziane już w ubiegłym roku przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Teraz potwierdził je premier Mateusz Morawiecki, a w Sejmie trwają prace nad odpowiednią ustawą, która zapewni czternastki emerytom w 2021 roku. Komu będą przysługiwały nowe emerytury i ile wyniosą?

ZOBACZ KONIECZNIE: Zbierasz grzyby? Czekają cię kary!

Emerytury i renty dla represjonowanych PRL dotyczą ponad 13 tysięcy osób. Otrzymają ją ci emeryci i renciści, którzy posiadają status działacza opozycji antykomunistycznej lub status osoby represjonowanej z powodów politycznych. Nowe emerytury będą działały na zasadzie wyrównania - do 2400 złotych brutto. Oznacza to, że jeżeli obecna emerytura osoby represjonowanej w PRL wynosi 1500 złotych brutto, dostanie świadczenie wyrównawcze w postaci 900 złotych brutto, tak by w całości emerytura wynosiła wspomniane 2400 złotych brutto.

Czternastki mają być podobnie wypłacane, na zasadzie złotówka za złotówkę. Tu także ustalono kwotę 2400 złotych brutto. To świadczenie będzie jednak jednorazowe. Na jesieni do swojej emerytury seniorzy otrzymujący świadczenia poniżej 2400 złotych brutto otrzymają wyrównania. Oznacza to, że każdy emeryt, który ma niższą emeryturę, na jesieni otrzyma jedną dodatkową wypłatę, która wyrówna jeden raz jego świadczenie, by w całości wyniosło 2400 złotych brutto.

Jak mrozić grzyby?
Najnowsze