Nauka zdalna w szkole, czy zamknięty żłobek? Kiedy można skorzystać z zasiłku opiekuńczego?

i

Autor: pixabay Nauka zdalna w szkole, czy zamknięty żłobek? Kiedy można skorzystać z zasiłku opiekuńczego?

Edukacja domowa

Nowa emerytura dla Polaków! Będzie powiązana z edukacją dzieci?

2022-10-27 14:22

Emerytura dla rodziców uczących dzieci w domu? Poseł PiS Jan Dziedziczak złożył interpelację do ministra rodziny i polityki społecznej o dopłaty do składek ZUS, dla rodziców, którzy podjęli trud edukacji domowej. Takie osoby mogłyby liczyć na wyższą emeryturę niż ta, którą wypracowaliby z podstawowych składek.

Dodatkowa emerytura dla rodziców uczących dzieci w domu

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, poseł PiS Jan Dziedziczak podkreślił, że chce "rozpocząć debatę o zabezpieczeniu społecznym osób,  które przyjęły na siebie obowiązek nauczania dziecka w systemie edukacji domowej". Jedną z takich osób była Izabela Budajczak-Moder, wiceprezes Instytut Educatio Domestica, który promuje edukację domową. Jak twierdzi działaczka społeczna, rodzina musiała podporządkować życie edukacji domowej, zrezygnować z pracy i podobnie będzie w przypadku rodziców, którzy zdecydują się na kształcenie pociech poza szkołą. To oznacza, że rodzic musi opanować całą podstawę programową, żeby przekazać dziecku istotną wiedzę.

Pieniądze to nie wszystko Ireneusz Dąbrowski

Nauka dzieci w domu często oznacza rezygnację z pracy

Budajczak-Moder w rozmowie z Rz podkreśla, że nauka dzieci kosztowały ją 13 lat pracy, która nie przełoży się potem na świadczenie emerytalne. Dlatego jej zdaniem trzeba to uregulować szczególnie, że coraz więcej rodzin jest zainteresowanych edukacją domową. Z kolei składający interpelację poseł PiS podkreślił, że dopłaty do ZUS pochodziłyby z budżetu państwa, tak aby rodzice uczący w domu otrzymywali przynajmniej minimalną emeryturę. Jego zdaniem nie będzie to duże obciążenie dla finansów publicznych, bo edukacja domowa odciąża finansowo system edukacji szkolnej.

Dla Rz wypowiedział się Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji, jego zdaniem takie rozwiązanie jest możliwe. Wobec rodziców, którzy rezygnują z pracy, żeby uczyć dzieci, można wykorzystać zasady przewidziane dla urlopów wychowawczych. Wtedy też składki są opłacane przez państwo. Jednak Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich stwierdził, że z punktu widzenia rynku pracy, taka zachęta "nie jest właściwa". Na razie projekt jest jednak dyskutowany i raczej długa droga do jego wprowadzenia.

Sonda
Czy Rodzice uczący dzieci w domu powinni dostawać minimalną emeryturę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze