Rękojmia dla nieruchomości

i

Autor: GettyImages

Będzie więcej pieniędzy na budowę mieszkań! Zobacz, kto na tym skorzysta

2020-12-16 13:24

Nowa ustawa mieszkaniowa wprowadzi zmiany, dzięki którym samorządy, towarzystwa budownictwa społecznego i spółki gminne dostaną większe wsparcie na budowę mieszkań. Dzięki temu powstanie więcej mieszkań czynszowych. W efekcie skrócą się kolejki Polaków czekających na mieszkanie komunalne, socjalne czy w TBS.

Wśród największych zmian w tzw. Pakiecie mieszkaniowym jest radykalne zwiększenie kwot dofinansowania dla gmin z Funduszu Dopłat. W przypadku budownictwa na wynajem wsparcie wzrośnie z 20 proc. nawet do 35 proc kosztów inwestycji. W przypadku nowych budynków komunalnych dotąd wsparcie wynosiło między 35 a 45 proc. Teraz wzrośnie do aż 80 proc.

Te leki będą tańsze! Nowa lista leków refundowanych od stycznia 2021

Zmiany zawarte w pakiecie mieszkaniowym spowodują, że Polacy będą krócej czekać na mieszkania w towarzystwach budownictwa społecznego i w zasobach gminnych – mówi Michał Baj, Dyrektor Zarządzający Pionem Programów Mieszkaniowych w Banku Gospodarstwa Krajowego. Gminy dostaną pieniądze na wkład własny w inwestycje, nie będą musiały przeznaczać środków z własnej kasy i czekać na ich zwrot. Dzięki temu będą mogły rozpoczynać inwestycje szybciej.Po zmianach najemcy nowo wybudowanych mieszkań społecznych w programie wsparcia społecznego budownictwa czynszowego z czasem będą mogli zostać właścicielami mieszkań. Gminy dostaną pieniądze na remont pustostanów. Będą mogły otrzymać dofinansowanie aż 80 proc. kosztów modernizacji budynków, które ze względu na zły stan techniczny nie są zamieszkane.

Nowa ustawa pozwoli na łączenie pieniędzy z różnych programów, co da samorządom większe możliwości wyremontowania budynków komunalnych. Gminy będą mogły połączyć dofinansowanie z Funduszu Dopłat ze wsparciem z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Będzie więc można otrzymać pieniądze np. na remont mieszkań i jednocześnie na docieplenie budynku komunalnego.

To najważniejsze zmiany w programach wspierających mieszkalnictwo, które realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Parlament zakończył prace nad ustawą, teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

Rząd zapłaci za POWIKŁANIA po szczepieniach na Covid-19. Ile wyniosą odszkodowania?

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze