Absolwent dyplom studia student studenci absolwenci magister licencjat

i

Autor: Pavel Danilyuk/pexels.com

Biznesmen bez dyplomu. Czy wyższe wykształcenie ma znaczenie?

2022-07-02 7:56

Standardową drogą wielu osób po maturze jest wybór odpowiednich studiów. Zastanawiają się, który kierunek jest przyszłościowy, po którym z nich będą mieli największe szanse na dobre zatrudnienie i wizję awansu zawodowego. Jednak po zakończeniu studiów często pracują w zupełnie innej branży. Czy wyższe wykształcenie ma znaczenie?

Wykształcenie ma znaczenie?

Mark Zuckerberg, Bill Gates, Michael Dell. Co - poza potężnymi umysłami i milionami na kontach - łączy tych panów? Brak wyższego wykształcenia. Zygmunt Solorz czy Roman Karkosik - oni również nie mogą się pochwalić uniwersyteckim dyplomem. 

Co w takim razie decyduje o powodzeniu w biznesie? Czy kluczowy jest wrodzony talent, konkretne umiejętności? Czy wystarczy mieć mnóstwo samozaparcia, ambicji i odrobinę szczęścia? Te wszystkie kwestie są istotne nie tylko dla potencjalnych rekinów biznesu. Mają także ogromne znaczenie dla osób, które otwierają pierwszą, małą furtkę - dla rekruterów czy specjalistów ds. HR.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Dyplom - lepiej mieć niż nie mieć

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o "klucz do sukcesu". Ani absolwent najbardziej prestiżowej uczelni, ani osoba kończąca edukację na poziomie szkoły średniej nie mogą mieć pewności w sprawie swojej ścieżki zawodowej. Warto jednak pamiętać, że są branże, które są hermetycznie zamknięte dla osób nie posiadających odpowiedniego wykształcenia lub kwalifikacji. Mowa tu chociażby o osobach pracujących w zawodach związanych z medycyną, prawników czy inżynierów.

Formalna edukacja zawsze stanowi dodatkowy atut - szczególnie na początku drogi zawodowej. Według ekspertów dyplom "w ręku" może zapewnić potencjalnym pracownikom lepszy, łatwiejszy start. Podstawy zdobyte na studiach dają pracodawcy znak, że dana osoba posiada wiedze, która ułatwi jej wdrożenie się i zrozumienie specyfiki branży.

Doświadczenie, pracowitość, komunikacja - kluczowe elementy dla rekruterów 

Eksperci zaznaczają, że wykształcenie kierunkowe czy specjalizacja są istotne na niektórych stanowiskach. Podkreślają, że równie istotne jest doświadczenie poparte osiągnięciami, chęć rozwoju, pracowitość oraz elastyczność (łatwość przystosowywania się do nowych okoliczności).

Specjaliści zapewniają, ze braku wyższego wykształcenia nie należy traktować jako potencjalnej bariery w zawodowym rozwoju. Nie należy jednak mylić braku studiów z niechęcia do kształcenia się i edukacji. Chęć rozwoju i samodoskonalenia są jednymi z najbardziej cenionych kompetencji.

W codziennej pracy najistotniejsze są - poza specjalistycznymi umiejętnościami - umiejętności tzw. "miękkie" - przede wszystkim dobra komunikacja.

Sonda
Czy wyższe wykształcenie ma znaczenie w pracy?

Zalety studiów MBA

Eksperci często decydują się na krytykę niektórych kierunków studiów. Tłumaczą, że niektóre uczelnie w programach nauczania nie mają przedmiotów czy wykładów, które byłyby przydatne w środowisku biznesowym czy na rynku pracy. Doceniają jednak studia MBA, podkreślając, że są to studia łączące teorię i praktykę, pozbawione abstrakcji, pełne konkretów.

Za istotę studiów tego typu podają fakt, że nauka prowadzona jest przez praktyków z długoletnim stażem na konkretnych przypadkach biznesowych. 

Podsumowując - wykształcenie jest istotne, choć wiele zależy od branży czy stanowiska. Jeśli jednak nie jest poparte wiedzą i doświadczeniem - traci na wartości. 

Najnowsze