Sklepy otwarte 11 listopada w Kielcach. Gdzie zrobić zakupy w Święto Niepodległości?

i

Autor: reverent/Pixabay Sklepy otwarte 11 listopada w Kielcach. Gdzie zrobić zakupy w Święto Niepodległości?

Oszustwa Black Friday! Te produkty drożeją przed wyprzedażą!

2020-11-24 15:50

Oszuści kochają Black Friday tak samo jak kupujący. Podczas gdy sprzedaż rośnie nawet dziesięciokrotnie, a co czwarty Polak poluje na okazje, rośnie także liczba oszustw. Nie chodzi wyłącznie o internetowych złodziei, ale także o nieuczciwe sklepy, które tworzą z tej okazji fikcyjne promocje. Aby uchronić klientów przed naciągaczami, powstała strona FakeFriday.

Popularność Black Friday (Czarnego Piątku) i Cyber Monday (Cyber Poniedziałku) w Europie wciąż rośnie – już 95 proc. badanych Polaków wie o istnieniu takiego dnia. Dla jednej trzeciej konsumentów z Generacji Z (18-24 lat) i pokolenia millennialsów (25-40 lat) zakupy w tym czasie to już tradycja. Przekłada się to bezpośrednio na wartość koszyka – klienci potrafią w tym czasie wydać w sklepach online nawet o 360 proc. więcej niż w jakikolwiek inny dzień roku.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego Black Friday jest czarny? Skąd wzięła się nazwa czarny piątek?

W Polsce w trakcie promocyjnych dni sklepy obniżają ceny towarów średnio o 50 procent. Nic więc dziwnego, że mimo gorącego okresu przedświątecznego, połowa Polaków wstrzymuje się z zakupami czekając na te właśnie wyprzedaże – w zeszłym roku chciało z nich skorzystać aż 73 proc. polskich konsumentów.

Wykorzystują to cyberprzestępcy, tworzący fikcyjne sklepy, ale także sprzedawcy w legalnych sklepach czasami decydują się na nieuczciwe sztuczki. Jedną z takich praktyk jest sprzedawanie produktów za rynkową cenę, prezentując obok przekreśloną - wyższą. 

CZYTAJ TAKŻE: Jeśli padliście ofiarą nieuczciwego marketingu, sprawdźcie, jakie przysługują wam prawa

Hotplota.pl: Jennifer Lopez robi zakupy za 2,6 mln dolarów;Matthew Perry w podwójnej masce

Bywa też, że wiele firm przed Black Friday podnosi ceny, aby potem sprzedać dany produkt jako „w promocji” gdy faktycznie kosztuje on tyle samo ile przed podwyżką. Zmienianie są także opakowania towarów na mniejsze i zawierające mniej produktów.

 Pod adresem FakeFriday.org kryje się internetowa porównywarka cen. Wpisując do wyszukiwarki serwisu nazwę produktu znajdziemy zestawienie cen z ostatnich miesięcy. Dość łatwo będzie sprawdzić czy przypadkiem dany sklep w ostatnim czasie sztucznie nie podniósł ceny, aby kusić klientów promocją, która jest atrakcyjna tylko z pozoru.

- Napisałem bota, który kilka razy w miesiącu sprawdzał ceny produktów w sklepach z elektroniką. Podaję tutaj najniższą cenę jaką bot odczytał w ostatnich 6 miesiącach. To są ceny takie jakie podawały strony. Łącznie kilkadziesiąt tysięcy produktów ma tutaj swoje ceny - tłumaczy autor strony.

Tegoroczny Black Friday wypada w piątek, 27 listopada. Tradycja jesiennych promocji przywędrowała do naszego kraju z USA. Niestety, polski Black Friday nie przypomina święta zakupów zza oceanu gdzie oferowane przez sklepy rabaty faktycznie są bardzo korzystne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze