black friday

i

Autor: East News

Kiedy Black Friday 2021? Czym jest czarny piątek i kiedy wypada?

2021-11-19 8:34

Kiedy Black Friday 2021? Już od kilku lat czarny piątek (z języka ang.: Black Friday) rozpoczyna sezon wyprzedaży w Polsce. O wiele dłuższą historię ma on w Stanach Zjednoczonych, gdzie w zeszłym roku w Black Friday do sklepów ruszyła ponad połowa mieszkańców. Kiedy w tym roku odbędzie się Black Friday? Kiedy rozpoczną się promocje w sklepach? Sprawdź nasze kompendium wiedzy o Black Friday 2021.

Kiedy Black Friday 2021?

W USA Black Friday to piątek po Dniu Dziękczynienia i początek sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem. Poza Stanami Zjednoczonymi, gdzie "święto" pojawiło się głównie z inicjatywy sklepów, termin się rozmywa, ponieważ wiele sklepów zaczyna piątkowe promocje na kilka dni wcześniej. Niektóre prowadzą nawet "black weeks" podczas których promocje dostępne są przez kilka tygodni.

Oficjalnie jednak, Black Friday 2021 odbędzie się w piątek, 26 listopada 2021.

Skąd nazwa Black Friday?

Wariantów jest co najmniej kilka. Jeden z nich wiąże się ze wzmożonym ruchem na drogach, większą liczbą wypadków i tłumami, które tego dnia zjawiają się w sklepach. Po raz pierwszy tego terminu, w odniesieniu do piątku po Dniu Dziękczynienia, użyto w połowie XX wieku w Filadelfii. W ten sposób zamieszanie związane z zakupami określiła… policja.

Cyber Monday. Cyfrowy poniedziałek 2021. Co to jest i kiedy wypada?

Tańczące z promocjami 18.11.2021

Niektórzy wskazują, że tego dnia zakupy mogą być niebezpieczne. Powstają nawet zestawienia najgorszych incydentów związanych z Black Friday. Jak podaje thebalance.com, w sieci Walmart dochodzi do tak wielu groźnych sytuacji, że powstał nawet twitterowy hashtag #walmartfights – mówi Miłosz Ryniecki z Fluentbe.com, internetowej szkoły języka angielskiego.

Tego dnia firmy są w czerni. Inna wersja ma wydźwięk bardziej pozytywny i związana jest z wysoką sprzedażą, jaką odnotowują tego dnia sklepy. Mówi się, że firma jest w czerni (ang. in the black), czyli jest rentowna. – Ta wersja ma podłoże historyczne, w przeszłości księgowi prowadząc rachunki firmy zapisywali ewentualne straty w danym okresie na czerwono, a zysk na czarno. Choć dzisiaj księgowość prowadzona jest z poziomu komputera to termin wciąż jest używany. Jeśli firma w określonym przedziale czasowym “jest w czerni” oznacza to, że jest stabilna i nie przynosi strat – komentuje ekspert. Część osób twierdzi, że Black Friday jest tym dniem roku, kiedy wiele sklepów “wychodzi z czerwieni” i zaczyna “być w czerni”.

Ostatnia teoria ma najwięcej wspólnego z zakupami i z kolorem czarnym. Zgodnie z nią, korzenie dnia wielkich promocji sięgają 1981 r. Właśnie wtedy media użyły sformułowania czarny piątek, określając w ten sposób dzień, w którym sprzedawcy pierwszy raz od dawna zarobili godziwe pieniądze. Nazwa ta została użyta, ponieważ wynik sklepu zapisywany był czarnym tuszem i w dniach dobrej sprzedaży na ich rachunkach przeważał ten kolor.

SPRAWDŹ TEŻ: Kiedy zrobić zakupy świąteczne, aby prezenty dotarły na czas?

Kiedy terminu użyto po raz pierwszy? Pierwszy przypadek użycia zbitki słów black friday odnotowano już w XIX wieku. Tamten czarny piątek dotyczył kryzysu na rynku złota. Chodziło zresztą o piątek wrześniowy, a nie listopadowy. W wyniku spekulacji finansowych cena surowca znacznie wzrosła. Rząd Stanów Zjednoczonych postanowił zainterweniować, co wywołało lawinę na rynku finansowym i spadek cen złota ze 160 do 130 dol. za uncję.

Według niektórych amerykańskich historyków, pierwszy czarny piątek związany był z falą zwolnień z pracy, która zalała pracodawców po Dniu Dziękczynienia, ponieważ ludzie chcieli przedłużyć sobie przerwę świąteczną i wykorzystali ten moment na zmianę pracy.

Sonda
Szykujesz się na tegoroczny Black Friday?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze