Uchwała dotyczy rodzin ofiar osób, które odniosły poważne obrażenia w wypadkach komunikacyjnych, a ich stan jest ciężki i wymaga nieustannej opieki i pomocy. Dotychczas mogli oni ubiegać się jedynie o odszkodowanie pokrywające między innnymi zwrot kosztów dostosowania mieszkania dla osoby niepełnosprawnej.
Zobacz również: Śmierć małej Nel. Czy rodzice dziewczynki dostaną odszkodowanie?
Jak pisał serwis money, na początku marca Sąd Apelacyjny w Lublinie, przyznał matce sparaliżowanego w wyniku wypadku chłopaka 92 tysięcy złotych zadośćuczynienia. To niezwykle ważne wydarzenie biorąc pod uwagę fakt, że przepisy nie przewidują możliwości przyznania zadośćuczynienia w przypadkach gdy ofiara przeżyła ale jest sparaliżowana.
Sąd Apelacyjny w Lublinie dowiódł, że w wyniku wypadku matka ofiary została pozbawiona możliwości do dalszego wychowywania zdrowego dziecka, pełnego realizowania się w roli rodzica i nawiązania z nim prawidłowej relacji.
W ubiegłym roku Rzecznik Finansowy skierował zapytanie do Sądu Najwyższego odnoszące się do możliwości przyznania zadośćuczynienia rodzinom ciężko poszkodowanych. W różnych sądach zapadały bowiem odmienne orzeczenia, a sprawa jest ważna i wymaga ujednolicenia.
Sprawdź też: Rodzina Tomasza Komendy nie może liczyć na odszkodowanie?
Uchwała Sądu Najwyższego przyjęta została przez skład 7 sędziów. Sąd Najwyższy nie zajmuje sie tworzeniem prawa, lecz rozstrzyganiem kwestii spornych. Skoro w tym przypadku różne sądy wydają odmienne wyroki w podobnych sprawach, istnieje potrzeba wprowadzenia ogólnego ujednolicenia.
Źródło: money.pl