Opole dostało już węgiel! Będzie nawet tańszy, niż proponował rząd?

i

Autor: pixabay.com/zdjęcie poglądowe Opole dostało już węgiel! Będzie nawet tańszy, niż proponował rząd?

Kryzys węglowy

Brak węgla do dystrybucji! Dramatyczna decyzja PGE. Lista samorządów bez węgla

2022-12-16 14:00

Według zapewnień rządu do dystrybucji węgla przez samorządy zgłosiło się 2400 gmin i prawie ze wszystkimi są już podpisane umowy. Jednak węgiel nie dotarł do wszystkich chętnych gmin. Dostawy paliwa są wstrzymane do niektórych samorządów. Portal kartuzy.info podaje, że PGE anulowało wszystkie awizacje od 15 grudnia i wstrzymało dotychczasowe dostawy w gminie Sierakowice i Sulęczyno.

Rząd zapewnia - dystrybucja węgla przebiega bardzo sprawnie

Wiceminister Karol Rabenda zapewniał niedawno podczas konferencji prasowej, że w prawie 1 500 gminach, tj. ok. 60 proc. wszystkich gmin zrealizowano już pierwszą dostawę. Zgłoszone zapotrzebowanie na surowiec przez gminy wynosi prawie 1 800 mln ton węgla do końca roku. Najwięcej dostaw zrealizowano w: woj. kujawsko-pomorskim 88 proc., pomorskim 82 proc., lubuskim 78 proc. i śląskim 76 proc.. Najmniej w woj. podlaskim 38 proc. i mazowieckim 49 proc. Zaawansowanie dystrybucji węgla w poszczególnych miejscowościach uzależniona jest od tego, jak szybko gmina zgłosiła swój udział w tej operacji i jak szybko podpisała umowę ze spółką importującą surowiec. Te, które zrobiły to wcześniej, otrzymały już węgiel. - Dystrybucja węgla w kraju przebiega bardzo sprawnie. Proces komunikacji samorządów ze spółkami jest nieustannie usprawniany. Powstają kolejne miejsca odbioru – powiedział min. Rabenda.

PGE wstrzymuje dostawy dla samorządów. Gdzie brakuje węgla?

Tymczasem pojawiają się informacje o wstrzymaniu dostaw węgla w gminach na Pomorzu. PGE anulowało bowiem wszystkie awizacje od 15 grudnia i wstrzymało dotychczasowe dostawy. Kiedy transport kruszywa dotrze na skupy? Nie wiadomo – podaje portal kartuzy.info. Węgla nie ma w gminach Sierakowice i Sulęczyno.

O kłopotach z dostawą węgla informuje też portal radiogdansk.pl. Od dwóch tygodni do Słupska nie dotarł transport węgla. Problemy z surowcem kupowanym na preferencyjnych warunkach mają niemal wszystkie samorządy w regionie. PGE Paliwa do odwołania wstrzymało dostawy węgla – informują samorządy. Problem dotyczy przede wszystkim orzecha, bo ekogroszek jest dostępny. Węgla brakuje niemal we wszystkich samorządach w regionie – w gminie wiejskiej Słupsk 225 ton, w składzie obsługującym Łebę, a także miasto i gminę Ustka – ponad 200 ton. Problemy mają także Kobylnica i Potęgowo. Tu również PGE Paliwa, z przyczyn związanych z warunkami atmosferycznymi odwołał do anulowania wszystkie dostawy.

Ale oficjalnie PGE twierdzi, że  - "nie ma problemów z dostawami węgla do Polski, a jego dystrybucja przebiega prawidłowo i na bieżąco" – mówi dla portalu radiogdansk.pl Konrad Mróz z biura prasowego PGE. – Dla części gmin, które odebrały już ponad 60 proc. zamówionego węgla – a więc w dużej mierze zrealizowały zapotrzebowanie na węgiel na najbliższe tygodnie – dostawy zostały chwilowo przełożone.

W tych gminach brakuje taniego węgla:

  • Sierakowice,
  • Sulęczyno,
  • Słupsk,
  • Łeba,
  • Ustka,
  • Kobylnica,
  • Potęgowo.
Sonda
Czy kupiłeś/aś węgiel po preferencyjnej cenie?
Tańczące z promocjami 15.12.2022
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze