Brakuje pieniędzy na 500 Plus! Min. Kowalczyk szczerze o programie

2016-08-09 12:06
Henryk Kowalczyk
Autor: Mateusz Jagielski Henryk Kowalczyk

- Obecnie brakuje ok. 5 mld zł na finansowanie programu 500 Plus – zdradził minister Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, w rozmowie z „Pulsem Biznesu”. To chyba pierwsza tak jasna wypowiedź członka rządu ws. niewystarczających środków na wypłaty pieniędzy dla rodziców. Wszystkich spanikowanych tą informacją Kowalczyk jednak uspokaja i deklaruje, że brakujące pieniądze się znajdą.

- Pieniędzy na program 500 Plus na pewno nie zabraknie – tak jeszcze kilka miesięcy temu deklarowały zgodnym tonem premier Beata Szydło i minister rodziny Elżbieta Rafalska. W mediach regularnie dało się jednak słyszeć głosy, że środków na wsparcie polskich rodzin może jednak nie wystarczyć. Okazuje się, że czarne scenariusze się spełniają. Potwierdził to oficjalnie minister Kowalczyk, który oświadczył w „Pulsie Biznesu”, że na finansowanie programu w 2017 r. brakuje aż 5 z 23 mld zł!

ZOBACZ TEŻ: Ministerstwo rodziny o 500+. Złożono już 2,5 mln wniosków. Nie zabraknie pieniędzy na wypłaty

Czy rodzice powinni drżeć z niepewności? Zdaniem ministra, absolutnie nie. Kowalczyk zadeklarował bowiem, że rząd zrobi wszystko, by brakujące pieniądze pozyskać. Głównie ma mieć na to wpływ uszczelnienie systemu podatkowego, które zapewni większe wpływy z podatku VAT. - Na razie dynamika jest dobra i za pierwsze półrocze wpływy są wyższe o 9 mld zł, a nasz plan budżetowy zakładał, że będzie to 6 mld zł – powiedział Kowalczyk. Dodał też, że teraz nie może być mowy o zapowiadanym obniżeniu stawek VAT-u, ale rząd będzie obserwował, jak będą rosły wpływy z tej daniny, co może doprowadzić do jej obniżki w przyszłości.

Źródła: pb.pl, polskieradio.pl, tvn24bis.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze