Miał węglowy

i

Autor: Shutterstock Miał węglowy

Kryzys węglowy w Polsce

Brakuje węgla - zastąpi go miał węglowy. To śmiertelne zagrożenie dla Polaków

2022-09-06 10:35

Polska Grupa Górnicza (PGG) informuje, że do sprzedaży wraca miał węglowy. Dotychczas produkt ten był zakazany ze względu na szkodliwy wpływ na środowisko i zdrowie - Sejm jednak podjął decyzje o jego przywróceniu. Posłowie, za zgodą Jarosława Kaczyńskiego zawiesili obowiązujące normy. Polski Alarm Smogowy spodziewa się wzrostu liczby zgonów z powodu smogu.

PGG korzysta na kryzysie węglowym w Polsce

Polska Grupa Górnicza do tej pory sprzedała 900 tysięcy ton węgla 226 tysiącom gospodarstw domowych. "Dla porównania w analogicznym okresie roku poprzedniego to było 6 tysięcy domów i 12 tysięcy ton węgla, więc ta zmiana ma charakter rewolucyjny" - poinformował prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala cytowany przez fakty.tvn24.pl.

Zakaz sprzedaży miału węglowego wycofany

W związku ze zwiększonym wydobyciem węgla - zwiększa się również ilość miału węglowego. Od lipca 2020 roku spalanie miału było zakazane w gospodarstwach indywidualnych i kotłach o mocy poniżej megawata. Teraz jednak rozporządzenie ulegnie zmianie, o czym Polska Grupa Górnicza poinformowała w Internecie.

"Już w najbliższych dniach pojawi się miał, który ma wielu zwolenników, nie tylko w ogrodnictwie, ciepłownictwie, ale i wśród gospodarstw domowych" - informuje PGG na stronie internetowej.

Kongres 590 - Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Powrót miału węglowego to zasługa Jarosława Kaczyńskiego?

"Trzeba w tej chwili palić wszystkim, no poza oczywiście oponami i tym podobnymi rzeczami, bo takie rzeczy też się u nas zdarzają. Nie jakimiś rzeczami szkodliwymi, bo po prostu Polska musi być ogrzana" - powiedział Jarosław Kaczyński cytowany przez fakty.tvn24.pl.

Miał węglowy zawiera szkodliwe dla zdrowia oraz środowiska pyły a konsekwencją jego spalania jest powstający smog. "Po pewnym czasie mogą uszkadzać układ nerwowy, układ krążenia, a nawet nerki, także jest bardzo szerokie, niekorzystne działanie smogu" informuje na łamach portalu fakty.tvn24.pl pulmonolog i alergolog doktor Maciej Rylski.

Miał węglowy. Lekarze biją na alarm: to zagrożenie dla zdrowia i środowiska

Choroby mogące pojawić się w wyniku narażenia na szkodliwe pyły to między innymi astma oskrzelowa lub przewlekła obturacyjna choroba płuc. "Niech każdy z nas się przejdzie koło dymiącego komina i nawet nosem pociągnie, i będzie czuł, że to są właśnie te rzeczy, które niewątpliwie działają szkodliwie na nasz układ oddechowy" - wskazuje pulmonolog, immunolog i pediatra dr hab. Wojciech Feleszko cytowany przez fakty.tvn24.pl.

Polski Alarm Smogowy ostrzega: liczba zgonów może wzrosnąć

W piątek 2 września 2022 roku podczas posiedzenia Sejm zdecydował o zawieszeniu obowiązujących norm jakości węgla na dwa lata. W sezonie grzewczym z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera rocznie około 45 tysięcy osób. Miał to zmienić program wymiany pieców, dofinansowania do fotowoltaiki i pomp ciepła - wynika z danych Polskiego Alarmu Smogowego.

"Fundowanie nam tych zmian prosmogowych i mówienie o tym, że można palić byle czym, sprawi, że ta liczba zgonów może wzrosnąć. Ja tylko liczę na to, że będziemy mieli dosyć łagodną i wietrzną zimę, bo już chyba na nic innego liczyć nie można" - powiedział na łamach fakty.tvn24.pl Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Sonda
Czy zdecydujesz się na zakup miału węglowego?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze