Samochody

i

Autor: Shutterstock Branża samochodowa przeżywa kryzys? Na rynku brakuje nowych, a nawet używanych aut!

Branża samochodowa przeżywa kryzys? Na rynku brakuje nowych, a nawet używanych aut!

2022-05-19 16:51

Planujesz zakup samochodu? Na nowe pojazdy trzeba czekać nawet rok, a rynek aut używanych wchodzi w kryzys. Rynek nowych aut jest już na dnie, a właściciele komisów z używanymi samochodami obawiają się najgorszego. Trudną kwestią jest też wzrost ceny paliwa - w tydzień litr benzyny podrożał 36 groszy.

Rynek nowych aut już na dnie?

Według danych europejskie stowarzyszenie producentów pojazdów ACEA podanych dla dziennika “Rzeczpospolita” , w kwietniu bieżącego roku sprzedaż samochodów osobowych wyniosła 684,5 tys sztuk. To spadek o jedną piątą porównując z danymi z ubiegłego 2021 roku. Zdaniem stowarzyszenia, jest to jeden z najgorszych wyników w historii. Czy możliwe jest, że będzie jeszcze gorzej?

Na rynku brakuje nowych i używanych aut

Jak powiedział w “Rzeczpospolitej”  prezes Polskiego Związku Przemysłu Jakub Faryś, niedługo może być jeszcze gorzej. W Polsce spadek sprzedaży był co prawda mniejszy w porównaniu do całej Europy, jednak mimo to, rynek samochodowy jest zagrożony. Dane wskazują na to, że w kwietniu 2022 roku rejestracje zmalały o 13,1 proc do 34,9 tys. samochodów. Podobny kryzys przeżywają Niemcy, gdzie sprzedaż w zeszłym miesiącu spadła o 21,5 proc.

Jakub Faryś twierdzi, że wojna na Ukrainie spowodowała, że potencjalni kupcy wstrzymali się z decyzją dotyczącą kupna auta. Wiele wskazuje na to, że taka sytuacja jeszcze przez jakiś czas będzie się utrzymywać, co nie napawa do optymizmu właścicieli przedsiębiorstw samochodowych.

Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk

Kryzys branży samochodowej. Będzie jeszcze gorzej?

Portal “Rzeczpospolita” podaje, że według tego, co prognozuje firma S&P Global Mobility, produkcja aut może spaść o 2,6 mln egzemplarzy i to tylko w 2022 roku. W całej Europie produkcja może się zmniejszyć o 1,7 mln.  Problem stanowią też surowce, których zaczyna brakować np. stal. Z kolei produkcja palladu w 40 proc pochodzi z Rosji, tego też jest coraz mniej. 

Producenci samochodów będą zmuszani do zatrzymywania linii produkcji. Przykładem jest niemiecka firma Audi. Inną znaną firmą jest Skoda, której wyniki sprzedażowe zmniejszyły się o niemalże jedną trzecią. - podaje “Rzeczpospolita”

Niska sprzedaż samochodów używanych. Powód: drogie paliwo

Ogromnym przeciwwskazaniem do kupna samochodu nowego bądź też używanego jest rosnąca cena paliwa. Kierowcy zaobserwowali jej dramatyczny wzrost. W ciągu tygodnia 1 litr benzyny podrożał o ok. 36 groszy. Portal “e-petrol” przedstawił w opublikowanym wpisie zestawienie średnich cen paliw w Polsce. Benzyna 95-oktanowa sięgnęła ceny w wysokości 7,23 zł, diesel natomiast jest obecnie tańszy i kosztuje 7,25 zł.

Wiele osób postanowiło ograniczyć jazdę samochodem i przesiadło się do komunikacji miejskiej. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że spora część Polaków podróżuje na co dzień chociażby z domu do miejsca pracy i każdego dnia pokonują nawet ponad 100 km.

Sonda
Czy w związku z rosnącymi cenami paliwa planujesz sprzedaż samochodu?
Najnowsze