Będzie Brexit i ślub

i

Autor: AP Będzie Brexit i ślub

Brexit. Jak wpłynie na życie pacjentów w Wielkiej Brytanii?

2020-03-03 11:21

Luty tego roku to kluczowa data dla Unii Europejskiej. Wielka Brytania przestaje być państwem członkowskim, a to oznacza m.in. ogromne zamieszanie dla wielu Polaków, którzy mieszkają, pracują, studiują lub prowadzą firmy na Wyspach. Bieżący rok na szczęście to okres przejściowy, ale i tak należy przygotować się na wiele konsekwencji Brexitu. Jak będzie wyglądał dostęp do lekarza po opuszczeniu wspólnoty?

W czasie okresu przejściowego Wielka Brytania będzie traktowana tak, jakby nadal była członkiem UE poza prawami instytucjonalnymi (np. nie będzie miała swoich przedstawicieli w instytucjach UE, nie będzie uczestniczyć w tworzeniu prawa). Dobra wiadomość jest taka, że do końca roku Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii będą traktowani na dotychczasowych zasadach. Rok 2021 przyniesie sporo zmian. Jednak wiele z nich będzie można uniknąć pod pewnym warunkiem. Trzeba uzyskać status osoby osiedlonej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niemcy otworzyli granice dla imigrantów spoza UE. Czeka nas exodus pracowników z Ukrainy?

Dostęp do lekarzy
Najpoważniejsza zmiana będzie dotyczyć kwestii dostępu do lekarzy. Obywatele Unii Europejskiej, a więc także Polacy, którzy będą chcieli skorzystać ze świadczeń zdrowotnych na Wyspach, nie będą mogli zrobić tego na podstawie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Zatem niezbędne będzie prywatne ubezpieczenie lub trzeba będzie liczyć się ze sporymi rachunkami wystawianymi za usługi medyczne. Do końca okresu przejściowego – wszystko zostaje „po staremu”.

- W okresie przejściowym obywatele państw członkowskich UE na terytorium UK, a obywatele UK na terytorium UE (w Polsce) zachowają uprawnienia do świadczeń zdrowotnych wynikające z unijnego mechanizmu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Dotyczy to: turystów, osób odwiedzających państwo pochodzenia, osób odwiedzających rodziny zamieszkałe w Polsce lub w UK, pracowników najemnych i osób samozatrudnionych, bezrobotnych, emerytów i rencistów, osób ubiegających się o przyznanie emerytury/renty, uczniów i studentów oraz członków rodziny osób ubezpieczonych – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Do końca grudnia z karta EKUZ
Mówiąc wprost, do 31 grudnia 2020 roku nadal będzie można korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydanej przez NFZ i innymi dokumentami potwierdzającymi prawo do leczenia. Co ważne, w niektórych przypadkach będą one respektowane nawet później, np. w przypadku zgody na planowe leczenie, które rozpoczęto w okresie przejściowym, a zakończy się już po nim.

CZYTAJ TAKŻE: Jack Welch nie żyje! Wieloletni szef koncernu General Electric miał 84 lata

Kto zachowa prawo do opieki zdrowotnej
Jak pisze Ministerstwo Zdrowia, część polskich obywateli zachowa prawo do korzystania z opieki zdrowotnej. Są to m.in.:

- Obywatele UE podlegający ustawodawstwu UK w dniu zakończenia okresu przejściowego np. obywatel RP (wraz z rodziną) mieszkający i pracujący w UK.

- Obywatele UE zamieszkujący w UK i podlegający ustawodawstwu państwa członkowskiego UE w dniu zakończenia okresu przejściowego, np. obywatel RP zamieszkujący w UK wraz z członkami rodziny i pobierający wyłącznie polską emeryturę.

- Obywatele UE, którzy w dniu zakończenia okresu przejściowego są pracownikami lub prowadzą działalność jako osoby pracujące na własny rachunek w UK i którzy podlegają ustawodawstwu państwa członkowskiego UE, lub są członkami ich rodzin bądź osobami pozostałymi przy życiu po ich śmierci, np. polski dyplomata zatrudniony w polskim konsulacie na terytorium UK.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało się także na powrót do kraju obywateli Polskich, którzy utracą prawo do brytyjskich świadczeń zdrowotnych. Jak podaje resort, takie osoby będą mogły korzystać z opieki zdrowotnej na terytorium Polski na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze