Mielec: Miasto w końcu odpowiedziało Stali. „ Jesteśmy zawiedzeni tą sytuacją”

i

Autor: Starostwo Iławskie

Budżet 2022: Zmiany w 500 plus, 300 plus i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

2021-09-28 15:38

Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu na 2022 r. - Polska gospodarka jest w dobrym stanie, ale to jeszcze nie moment na konsolidację fiskalną - oświadczył minister finansów Tadeusz Kościński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów. Projekt budżetu zakłada m.in., że zostaną zapewnione środki na kluczowe programy społeczne, takie jak 500+, Dobry start, czy wprowadzenie rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Projekt zakłada, że dochody budżetu państwa wyniosą 481,4 mld zł a wydatki - 512,4 mld zł. Deficyt ma wynieść nie więcej niż 30,9 mld zł. - To deficyt, który będzie finansował kolejne inwestycje, ponieważ finanse publiczne są zdrowe i możemy sobie pozwolić, żeby dalej inwestować i żeby nasza gospodarka się rozwijała - powiedział na konferencji prasowej minister finansów Tadeusz Kościński.

Wtórował mu wiceminister Ministerstwa Finansów Sebastian Skuza, który stwierdził, że budżet państwa w części bieżącej jest "zrównoważony, a finanse publiczne są stabilne".

EKG 2021. Katarzyna Dzióba wiceprezydent Zabrza. Rozwój medycyny i start-upy to przyszłość Zabrza.

- Najlepszą oceną naszej wiarygodności są agencje ratingowe, które pozytywnie przyjmują nasze perspektywy na następne lata - stwierdził wiceminister Ministerstwa Finansów Sebastian Skuza.

Zapewnił, że w budżecie przewidziano kontynuowanie dotychczasowych programów strategicznych, takich jak 500+, ale zaplanowano także realizację nowych programów, na przykład rodzinnego kapitału opiekuńczego, którego koszt to 3,2 mld zł. Dodał także, że nakłady na służbę zdrowia w budżecie rosną powyżej 5,75 proc. PKB. 

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

- Podkreślam, że faktycznie zrealizowane środki będą jeszcze wyższe, bo po przyjęciu rozwiązań z Polskiego Ładu będą dodatkowe środki z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne – powiedział wiceminister finansów.

Zgodnie z konstytucją rząd musi przesłać projekt budżetu do Sejmu najpóźniej na trzy miesiące przed rozpoczęciem roku budżetowego. Senat może uchwalić poprawki do ustawy budżetowej w ciągu 20 dni od dnia jej przekazania izbie wyższej. Prezydent podpisuje przedstawioną przez marszałka Sejmu ustawę budżetową w ciągu 7 dni.

Kryzys mieszkaniowy jest coraz poważniejszy. Czy da się z tym coś zrobić?

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany