Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI/SUPER EXPRESS Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki

Burza po ostrych słowach Kaczyńskiego. Tylko cwaniacy tracą na Polskim Ładzie?

2021-10-18 15:40

Polski Ład wzbudził kontrowersje wśród części społeczeństwa. Chociaż władza przekonuje, że niemal wszyscy zyskają na reformach, to coraz głośniej słychać tych, którzy twierdzą, że Polski Ład oznacza dla nich straty. Komu nie w smak flagowy program PiS? Jarosław Kaczyński w rozmowie z RMF FM przedstawił stanowczą diagnozę. To... ci, którzy żyją z cwaniactwa.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie, obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Dobra wiadomość dla 18 mln Polaków to dla wielu jednak widmo straty. Przede wszystkim rząd musi jakoś sfinansować swoją obietnicę 7 proc. PKB na służbę zdrowia. Stąd brak możliwości odliczeń składki zdrowotnej od podatku, co uderza nie tylko w przedsiębiorców, ale nawet pracowników. O ile rząd postarał się ochronić najmniej zarabiające osoby poprzez ulgę dla klasy średniej, to nie ma mowy o ochronie przedsiębiorcy. Dodatkowo od 1 stycznia 2021 r. nikt, kto obecnie z karty podatkowej nie korzysta, nie będzie mógł stać się jej beneficjentem. 9 proc. składki zdrowotnej zapłacą też członkowie zarządów spółek i fundacji. Powody do niezadowolenia słychać także ze strony osób korzystających z podatku liniowego i na ryczałcie.

O Polskim Ładzie na antenie RMF FM wypowiedział się sam prezes Jarosław Kaczyński. O osobach, które stracą część dochodów najwyraźniej nie ma dobrej opinii.

Polski Ład to manna z nieba? Niekoniecznie. Zwykli Polacy na nim stracą. Co? - wyjaśnia Tomasz Walczak

Express Biedrzyckiej - Marek Belka: Polski Ład to program wyborczy PiS

Jak powiedział Kaczyński w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem, nie powinno się ograniczać dochodów państwa a potrzebne są na realizację planów rządu. Zdaniem prezesa pozytywne zmiany odczuje ogromna większość społeczeństwa. Kto zatem straci? Według Kaczyńskiego, ci "którzy żyją z cwaniactwa".

Dla dokonania w Polsce zmian pozytywnych, pozytywnych dla ogromnej większości społeczeństwa, w gruncie rzeczy tak naprawdę dla całego społeczeństwa, dlatego ci, którzy żyją - proszę wybaczyć potoczny język - z cwaniactwa, ci rzeczywiście mogą na tym stracić, cała reszta - to jest ogromna większość - na tym zyska, to jednak wymaga pieniędzy, więc ja bym tutaj dochodów państwa nie obniżał, natomiast sugerowałbym, żeby różnego rodzaju podmioty gospodarcze trochę ograniczyły swoją ekspansję dochodową - powiedział w RMF FM Jarosław Kaczyński.

Kto straci na Polskim Ładzie

Słowa szefa PiS wywołały oburzenie wielu polityków i komentatorów życia politycznego.

„Prawie 1.5 mln ludzi pracujących na etacie, którzy stracą na Polskim Ładzie, są zdaniem Jarosława Kaczyńskiego cwaniakami. Nie wymyśliliśmy tego, prezes PiS naprawdę to powiedział” - zareagowało szybko Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Jeszcze ostrzej do sprawy odniósł się poseł PO Sławomir Nistras, który stwierdził, że „prawdziwe cwaniaki to się zapisali już dawno do PiS-u”.

FOR przedstawił swoje przykłady osób, które stracą na Polskim Ładzie. Mają to być m.in. lekarka na etacie w szpitalu, która na rękę dostaje ok. 10 tys. zł. Reformy zubożyć ją mają o 2 tys. zł. Inny przykład to informatyk z pensją 8900 zł na rękę. Polski Ład ma kosztować go ok. 600 zł rocznie. Plansze z przykładami podsumowano wymownym komunikatem "Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego [ta osoba] jest cwaniakiem".

Sonda
Czy uważasz, że zarabiający 8000 zł to cwaniaki?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze