CBA w komunikacie informuje o rozpoczęciu kontroli w kluczowych spółkach skarbu państwa:
- Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło procedurę kontrolną w spółkach Skarbu Państwa: Grupie LOTOS S.A., PKN ORLEN S.A., KGHM Polska Miedź S.A., Grupa Azoty S.A. oraz Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. Kontrola obejmuje okres od 1 grudnia 2015 r. CBA sprawdza sygnały o nieprawidłowościach, jakie wpływały do Biura, dotyczące tych konkretnych pięciu spółek. Funkcjonariusze delegatur będą badali umowy i wydatki spółek na usługi z zakresu public relations, marketingowe, reklamowe, na usługi doradcze i inne o podobnym charakterze. Na początku postępowania CBA chce dokładnie wiedzieć kto – jaki wykonawca, co – przedmiot umowy, w jakim terminie, na czyje zlecenie i za jaką kwotę wynagrodzenia wykonał na rzecz spółek z usługi zakresu szeroko pojętego marketingu, PR i reklamy. Analizie, oprócz zakresu samych umów, zostanie poddana dokumentacja wykonawcza i rozliczeniowa. Taki sam zakres kontroli CBA obejmie wszystkie podmioty zależne tych pięciu spółek. To nawet kilkadziesiąt innych firm - czytamy.
Zobacz też: Hofman i Girzyński zarabiali na kontraktach z PWPW? CBA ma zbadać sprawę
Szef CBA Mariusz Kamiński poinformował również, że "materiał analityczny" z poszczególnych resortów ma wpłynąć w ciągu dwóch tygodni, na przełomie września i października. Pytany, czy CBA będzie też analizować przypadki nepotyzmu, minister powiedział, że jeśli takie przypadki zostaną stwierdzone, odpowiednie informacje będą przekazywane do ministrów nadzorujących konkretne spółki. "Będą oni podejmowali dalsze decyzje" - powiedział.
Kamiński bierze udział w poniedziałek w Kolegium IPN z przedstawicielami MON i służb specjalnych; poświęconemu ustaleniu zasad odtajniania dokumentów z tzw. zbioru zastrzeżonego.
Presserwis poinformował dzisiaj, że Kamiński wystąpił do resortów, którym podlegają spółki Skarbu Państwa, o informacje w sprawie zawieranych przez nie umów; jak podano, dotyczy to "także Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej". Ma chodzi o umowy zawierane w latach 2015-2016.
Źródło: PAP/300polityka.pl