Cena węgla za tonę poniżej 1000 zł. Sejm uchwalił ustawę, która ma ulżyć Polakom

2022-06-23 13:43
węgiel
Autor: Shutterstock węgiel

Czy ceny węgla w Polsce w końcu przestaną rosnąć? W Sejmie przegłosowano właśnie ustawę, która ma ochronić konsumentów przed rosnącymi cenami opału. Posłowie uchwalili, że maksymalne cena za tonę węgla ma wynosić 996,60 zł. Według PiS, nowe przepisy będą "przeciwdziałać spekulacjom".

Cena za tonę węgla poniżej 1000 złotych

Za przyjęciem ustawy głosowało 298 posłów, 15 było przeciw, 136 wstrzymało się od głosu. Mowa o ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.

Partia PiS twierdzi, że ustawa ma na celu przeciwdziałanie spekulacjom. Zdaniem opozycji pozwoli ona na dofinansowanie państwowych spółek handlujących węglem. Została ustalona maksymalna cena tony węgla - wynosi 996,60 zł. Oznacza to, że oferowany węgiel może być jedynie tańszy. Przepisy zakładają, że członkowie gospodarstwa domowego będą mieli możliwość zakupu maksymalnie 3 ton węgla w tej cenie.

Paulina Matysiak – Pieniądze to nie wszystko

Rekompensaty nie dla wszystkich

Podczas prac nad projektem została zwiększona wysokość rekompensaty dla przedsiębiorców - z kwoty nie wyższej niż 750 złotych brutto do kwoty nie wyższej niż 1073, 13 złotych brutto za sprzedaż jednej tony paliwa stałego sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego. Rekompensaty nie będą przysługiwać bezpośrednio kupującym, tylko przedsiębiorcom, którzy sprzedawać będą węgiel gospodarstwom domowym.

Podczas zakupu węgla w cenie preferencyjnej trzeba będzie przekazać sprzedawcy informację, dotyczącą ilości węgla zakupionego przez dane gospodarstwo domowe - od momentu wejścia ustawy w życie. Wymagana będzie również deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw (bądź jej kopia). Chodzi o zgłoszenie tych źródeł do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Rekompensaty będą wypłacane na wniosek sprzedawcy, z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, na który przekazane zostaną dodatkowe środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Maksymalnie na dopłaty Skarb Państwa będzie mógł przeznaczyć 3 mld zł.

Uprawnionymi do uzyskania rekompensaty będą wyłączni ci przedsiębiorcy (wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw), którzy znajdują się w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych.

Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?

Polacy wciąż ogrzewają węglem

Zgodnie z podanymi w ocenie skutków regulacji projektu szacunkami ministerstwa klimatu, w 2021 r. liczba gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel kamienny w jakimkolwiek celu grzewczym wynosiła 4,3 mln, a w 3,8 mln był to podstawowy nośnik do ogrzewania pomieszczeń.

Zużycie węgla kamiennego w gospodarstwach domowych MKiŚ szacuje na poziomie 7,4 mln ton. Natomiast 8 czerwca 2022 r. liczba deklaracji złożonych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynosiła ok. 4,2 mln, w tym ok. 1,8 mln kotłów na węgiel i paliwa węglopochodne.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze