Cenny jak polski prezes. Ranking najbardziej wartościowych szefów spółek na GPW [ZDJĘCIA]

2019-12-03 14:05 ŁT
Giełda Papierów Wartościowych
Autor: Magdalena Głowacka Giełda Papierów Wartościowych

Który z prezesów spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych jest najbardziej cenny? A który w ostatnim roku zyskał na wartości najwięcej? Raport "Wycena polskich menedżerów" firmy doradczej Martis Consulting, opisuje dziennik "Rzeczpospolita".

W raporcie eksperci oszacowali, ile poszczególne spółki notowane na warszawskim parkiecie, straciłyby na wartości przy potencjalnej dymisji swoich prezesów. Na czele zestawienia uplasował się prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło. W tym roku jego wartość sięga niemal 1,3 mld zł, po wzroście o 389 mln zł w ciągu roku.

ZOBACZ TEŻ: Krystyna Pawłowicz oszukana przez PiS? Odebrali jej emeryturę!

Oczko niżej znajduje się prezes Paweł Surówka, którego odejście z PZU uszczupliłoby wartość ubezpieczyciela o 895 mln zł. - Jego wycena wzrosła zaś w ciągu ostatniego roku najwięcej spośród wszystkich uczestników zestawienia, bo o prawie 400 mln zł - zauważa "Rzeczpospolita". Podium zamyka Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska (ubiegłoroczny wicelider), który jest teraz wyceniany na 771 mln zł.

Ciekawym przykładem w zestawieniu jest Michał Krupiński, odwołany przed kilkoma dniami prezes Pekao SA. W raporcie przygotowywanym przed dymisją prezesa banku, oszacowano jego wartość na 511 mln zł. Gdy w na giełdę dotarła wiadomość o odejściu Krupińskiego oraz dwóch innych członków zarządu Pekao, akcje banku potaniały o 2 proc., czyli o ok. 540 mln zł. Na koniec dnia wartość spółki stopniała o ponad miliard, gdy jej akcje spadły o 4,8 proc.

Jak wynika z raportu, w tym roku łączna wartość 30 najdroższych szefów zwiększyła się o 3,5 mld zł do ponad 8,8 mld zł, przy czym najwięcej zyskali na wycenie zajmujące pierwsze miejsca na podium szefowie PKO BP i PZU - czytamy w dzienniku.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Najnowsze