Ceny gazu ostro w górę. Duży operator zdecydował

2021-09-16 16:51
Kuchenka gazowa
Autor: PhotoMIX-Company / CC0 / pixabay.com

Od-1-pazdziernika-gaz-w-taryfie-pgnig-od-drozszy-o-7-4-proc. PGNiG poinformowało, że Prezes URE zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie. To oznacza, że od 1 października gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc.

Zalety ogrzewania gazem

Jak sprecyzowało PGNiG, podwyżka o 7,4 proc. dotyczy wszystkich grup taryfowych. Stawki opłat abonamentowych pozostały bez zmian. Taryfa PGNiG OD - największego detalicznego sprzedawcy gazu w kraju - obejmuje wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych, ponieważ jest to jedyna grupa, dla której taryfy za paliwo gazowe zatwierdza regulator.Urząd Regulacji Energetyki wyjaśnia, że zmiany taryfy wynika z utrzymującego się od początku roku wzrostu cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG OD. URE przypomniał, że od początku 2021 r. notowania gazu wzrosły - w zależności od instrumentu - do nawet 234 proc.

Przedsiębiorcy zapłacą więcej. Tak wzrosną koszty pracodawcy

Ogrzewacz gazowy PATIO marki Kratki
Autor: materiały prasowe Kratki

To już trzecia podwyżka

To trzecia tegoroczna podwyżka ceny za gaz os PGNiG OD. W pierwszej, z kwietnia, gaz podrożał o 5,6 proc. Druga podwyżka, o 12,4 proc., weszła w życie 1 sierpnia.Z szacunków URE wynika, że dla statystycznego odbiorcy zużywającego gaz jedynie do przygotowania posiłków, płatność za gaz będzie wyższa o 3,36 proc., co oznacza kwotowy wzrost o 0,72 zł miesięcznie. Dla odbiorców z grupy taryfowej W-2.1 - zużywających większe ilości gazu, np. do podgrzewania wody - płatność wrośnie o 4,63 proc., tj. o 4,48 zł miesięcznie. Natomiast odbiorcy zużywający większe ilości gazu - głównie do ogrzewania domów i mieszkań - zapłacą średnio o 13,76 złotych miesięcznie więcej.(PAP)

WAŻNE! Tak wzrosną ceny gazu:

Odbiorcy gazu w grupie taryfowej W-1.1, zużywający paliwo gazowe do przygotowania posiłków:

wzrost o 3,4 proc., o 0,72 zł miesięcznie.

Odbiorcy gazu z grupy W-2.1 (odczyt gazu raz w roku):

wzrost o 4,6 proc., 4,48 zł miesięcznie.

Odbiorcy gazu w grupie grupa W-3.6, używający większe ilości paliwa, ogrzewający także mieszkania gazem:

wzrost o 4,9 proc, o 13,76 zł miesięcznie więcej

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze