PGNiG

i

Autor: Shutterstock PGNiG zanotował ponad 4 mld zł zysku w I kw. br.

Surowce

Ceny gazu spadają. Co dzieje się z cenami w PGNiG należącym do Orlenu?

2023-01-17 12:05

Ceny gazu spadają, ale nie w cenniku orlenowskiego PGNiG Tak niskie ceny powinny wywołać też presję na spadek cen gazu u nas w kraju. Na razie jednak tego nie obserwujemy. "Tymczasem w cenniku Orlenu dla biznesu nadal... 793 zł. Firmy padają, ludzie tracą pracę, a Orlen wesoło 'robi wyniki'" – zauważa na Twitterze Andrzej Domański, główny ekonomista Instytutu Obywatelskiego.

Trwa przecena na rynku gazu

Jak informuje money.pl, to, co dzieje się na rynkach hurtowych z cenami gazu, to niespodziewany zwrot akcji po tym, jak prawie przez cały 2022 r. notowano rekordy cen, a rosyjska propaganda straszyła, że zimą w Europie zabraknie paliwa. W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., notowania gazu na TTF szturmowały nieprzekraczaną nigdy wcześniej granicę 130 euro za MWh, a w sierpniu 2022 r. sięgały nawet 350 euro za MWh.

Według portalu, obecnie gaz ziemny w kontraktach na luty taniał o ponad 10 proc. i spadł poniżej granicy 60 euro za MWh. Gaz taniał także w kontraktach na marzec i na kwiecień.

PGNiG nie reaguje na obniżki. "Orlen robi wesoło wyniki"

Money.pl cytuje Andrzeja Domańskiego eksperta z Instytutu Obywatelskiego, który pisze, że "tymczasem w cenniku Orlenu dla biznesu nadal... 793zł. Firmy padają, ludzie tracą pracę, a Orlen wesoło "robi wyniki"."

Jak czytamy w portalu, ceny gazu spadają, ale nie w cenniku orlenowskiego PGNiG. Według Domańskiego tak niskie ceny powinny wywołać też presję na spadek cen gazu u nas w kraju. Na razie jednak tego nie obserwujemy.

"Tymczasem w cenniku Orlenu dla biznesu nadal... 793 zł. Firmy padają, ludzie tracą pracę, a Orlen wesoło 'robi wyniki'" – zauważa na Twitterze Andrzej Domański, główny ekonomista Instytutu Obywatelskiego.

PGNiG i Orlen wykorzystują pozycję monopolisty na rynku?

PGNiG wykorzystuje swoją pozycję na rynku, zawyżając ceny? Takie zarzuty pojawiły się już wcześniej wśród przedsiębiorców, z którymi rozmawiał serwis money.pl. – Ceny gazu zaazotowanego oferowane przez PGNiG są całkowicie "odklejone" od cen giełdowych. Podobnie jest z wyceną za baryłkę ropy na światowych rynkach, która tanieje, ale ma się to nijak do cen paliw na stacjach – stwierdził w wypowiedzi dla nas przedsiębiorca, który wolał pozostać anonimowy.

PGNiG odpowiada: realizujemy zakupy gazu na TGE (Towarowa Giełda Energii) w perspektywie długoterminowej, a cennik dla klientów biznesowych uwzględnia ryzyko rekordowej w ostatnim roku zmienności na giełdach. Na przykład w okresie lipiec-wrzesień utrzymaliśmy cenę 793 zł/MWh, przy cenach giełdowych nawet powyżej 1500 zł/MWh – twierdzi PGNiG, cytowane przez money.pl

PGNiG Obrót Detaliczny, który odpowiada za prawie 90 proc. rynku.

Pieniądze to nie wszystko - Janusz Steinhoff
Sonda
Czy wierzysz rządowi w sprawie wysokości cen na gaz?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany