Mieszkania

i

Autor: ZKZL

Ceny mieszkań

Ceny mieszkań drastycznie wzrosną? Taki może być efekt zmian w parkingach

2023-02-07 11:23

Nowe przepisy mogą przyczynić się do wzrostu cen mieszkań! Nowelizacja przepisów, które obecnie są procedowane przez Senat zobowiązuje deweloperów do budowania przynajmniej 1,5 miejsca parkingowego na mieszkanie. Firmy deweloperskie alarmują, że nowy obowiązek podniesie jeszcze ceny mieszkań.

Nowe przepisy wymuszą na deweloperach konieczność budowy parkingów do mieszkań

Jak pisze "Rzeczpospolita" nowelizacja tzw. ustawy deregulacyjnej mocno wpłynie na rynek mieszkaniowy. Deweloperem nie podoba się jednak punkt, który zobowiązuje aby w nowej inwestycji na jedno mieszkanie przypadało 1,5 miejsca parkingowego, tak aby na osiedlach było więcej przestrzeni na samochody mieszkańców. Inwestorzy twierdzą jednak, że podwyższa to koszty realizacji budowy i tym samym podniesie ceny mieszkań. Szczególnie ze względu na wysokie koszty budowy parkingów podziemnych, które często są doliczane do ceny mieszkania.

ZOBACZ TAKŻE: Kupno garażu prawie jak cena mieszkania! Szokująca stawka 6 tys. zł za m2

Ceny mieszkań wzrosną przez obowiązek budowy parkingu?

- Średni koszt budowy miejsca parkingowego to 70 tys. zł, a stanowiska są sprzedawane po ok. 35–40 tys. zł - powiedział w rozmowie z "Rz" prezes Soho Development Maciej Wandzel.

Jak podkreślił Wandzel, "reszta" jest dodawana do ceny mieszkania. Jeśli trzeba będzie wybudować dwa razy więcej miejsc parkingowy, to "dodatek" do ceny nieruchomości może wynieść nawet 70 tys. zł. 

Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Sonda
Czy masz mieszkanie własnościowe, czy wynajmujesz?
Najnowsze