Ceny nieruchomości. Jakie mieszkania drożeją najbardziej?

2020-01-24 14:29 mos
Siemianowice: Mieszkańcy mogą kupić mieszkania za grosze! [AUDIO]
Autor: Geralt/pixabay

Polacy często skarżą się na wzrost cen mieszkań. Wieści niestety nie są dobre, bo okazuje się, że kolejny miesiąc z rzędu ceny nieruchomości poszły w górę o 1-3 proc. Mowa o mieszkaniach na rynku wtórnym, a szczególnie tych najmniejszych, czyli kawalerkach.

Obniżek cen mieszkań, przynajmniej na razie, nie powinniśmy się spodziewać. Głębiej do kieszeni muszą sięgać zwłaszcza kupujący mieszkania na rynku wtórnym. W ciągu roku stawki zwiększyły się o kilkanaście procent – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl. 

ZOBACZ TEŻ: Związkowcy chcą wydłużyć urlop do 35 dni. Czy to dobry pomysł?

Małe mieszkania w cenie
"W grudniu powiększyło się grono miast, w których średnia cena używanego mieszkania przekroczyła psychologiczną barierę 10 000 zł/mkw" - czytamy na portalu bankier.pl Takie kwoty możemy już znaleźć w ofertach krakowskich nieruchomości, mowa oczywiście o lokalu z rynku wtórnego. Niemal tyle samo trzeba zapłacić za metr kwadratowy w Warszawie, ale na rynku pierwotnym. Jak czytamy dalej, wzrost cen o 2 proc. nastąpił także u deweloperów w Krakowie i Lublinie. W grudniu ceny przedstawiały się tam odpowiednio: 9292 zł/mkw. i 6210 zł/mkw. W Gdańsku również odnotowano spory wzrost cen, gdzie nowe mieszkanie można nabyć płacąc 9917 zł/mkw. Wahania cen nowych mieszkań można było zaobserwować od października we Wrocławiu, gdzie obecnie stawki deweloperów wynoszą średnio 8180 zł/mkw.

Gdzie ceny spadły? Jak wynika z raportu, względem listopada ceny ofertowe na rynku pierwotnym spadły w grudniu w Katowicach i Szczecinie. Śląska stolica oferuje nowe lokum za około 6939 zł/mkw, a w największym mieście województwa zachodniopomorskiego deweloperzy proponują średnio 6727 zł/mkw.

SPRAWDŹ TAKŻE: Tanie kurczaki w Lidlu i Biedronce. Sprawdź nowe promocje w programie „Tańczące z promocjami” [WIDEO]

Okazuje się też, że w dalszym ciągu rosną ceny najmniejszych mieszkań, czyli tych do 38 mkw. Jeśli ktoś parę lat temu zainwestował w kawalerkę, to był dobry strzał. Kawalerki drożeją zdecydowanie najszybciej wśród wszystkich typów mieszkań. W stolicy ceny za lokal dla singli przekroczyły barierę 11 000 zł/mkw. i wyceniane były średnio na 11 073 zł/mkw. Podobnie sytuacja wygląda w Gdańsku i Krakowie, gdzie ceny za kawalerkę wycenia się odpowiednio: 10 748 zł/mkw i 10 313 zł/mkw.

Źródło: bankier.pl

Najnowsze