Tankowanie coraz droższe

i

Autor: Marcin Smulczyński Tankowanie coraz droższe

Ceny paliw biją historyczne rekordy

2021-10-14 13:46

Słaba złotówka, rosnące ceny ropy na giełdzie, opłata emisyjna, rosnące koszty dostaw, produkcji to tylko niektóre czynniki, które przekładają się na ciągle rosnące ceny na stacjach benzynowych. Według analityków ten trend może zostać z nami na dłużej.

Po wynoszącej 10 groszy podwyżce tankujący benzynę 98-oktanową płacą za jej litr 6,09 zł, a  za olej napędowy 5,89 zł/l i to również jest najwyższa, przeciętna cena tego paliwa zarejestrowana przez e-petrol.pl. O 4 grosze więcej niż w ubiegłym tygodniu - 5,89 zł/l - płaci się też za zakup litra benzyny Pb95.

Zobacz także: Ile kupisz paliwa za pensję minimalną?

Aktualnie na paliwowej mapie Polski wyróżnia się Wielkopolska, w której tankowanie jest najtańsze - najmniej kosztują tam benzyny: 5,83 (ta sama cena Pb95 obowiązuje w województwie łódzkim) i 6,03 zł/l oraz olej napędowy i autogaz: 5,84 i 3,05 zł/l.-informuje portal e-petrol.pl

Benzyna Pb95 jest najdroższa na Podlasiu i w województwie kujawsko pomorskim, gdzie jej litr kosztuje przeciętnie 5,90 zł/l. Także na Podlasiu i na Opolszczyźnie najwięcej płaci się za zakup litra Pb98 - 6,14 zł/l. W województwie podlaskim najdroższy jest też diesel, oferowany na stacjach tej części Polski średnio po 5,93 zł/l. LPG ze średnią ceną równą 3,14 zł/l kosztuje najwięcej na Podkarpaciu i w Małopolsce - czytamy na stronie portalu.

EKG 2021. Adam Czyżewski. Chcesz płacić mniej za paliwo? Główny ekonomista Orlen wyjaśnia skąd różnice

Tak drogo było wiosną 2012 i 2013 roku oraz latem 2013 roku. Z analizy archiwalnych notowań cen detalicznych wynika, że po raz drugi zrównały się ceny benzyny i diesla - po raz pierwszy paliwa te kosztowały tyle samo w marcu 2019 roku, kiedy płacono za nie 5,09 zł/l. Podwyżki nie ominęły także autogazu, którego cena równa 3,11 zł/l osiągnęła nowy rekord.  

Drożyzna to efekt rosnącego na świecie popytu na ropę. Na giełdzie w Londynie cena baryłki już teraz oscyluje wokół 80 dolarów. Według prognoz do końca roku cena surowca wzrośnie o kolejne 13 dol. za baryłkę. Tak drogo nie było od października 2018 roku. Nie pomaga również słaba złotówka. Im droższy dolar tym bardziej odczuwalny koszt surowca. Ceny mogłyby spaść gdyby OPEC ogłosił zwiększenie wydobycia. 

Marek Belka były prezes Narodowego Banku Polskiego w wywiadzie dla RMF FM przyznał, że rząd mógłby pomóc obniżając akcyzę. Jednak w jego ocenie są na to małe szanse ze względu na potrzeby sfinansowania różnych obietnic wyborczych. Według byłego prezesa NBP na razie tak długo, jak będą rosły ceny paliw na rynkach światowych,  trendu wzrostowego nie da się zatrzymać.

Sonda
Jak radzisz sobie z wysokimi cenami paliwa?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany