Ile kupisz paliwa za pensję minimalną?

2021-10-13 16:42
Paliwo, tankowanie, stacja benzynowa
Autor: Shutterstock

O poziomie życia Polaków świadczą nie tylko suche cyfry na koncie, a wartość nabywcza pieniądza, tylko to ile z naszych zarobków, jesteśmy w stanie zakupić podstawowych dóbr. Tak więc, choć pensja minimalna w Polsce wzrosła w 2021 roku to 2800 zł brutto, to w górę poszły ceny paliw, co oczywiście przełożyło się na inflację. Gdy paliwo jest droższe, drożeją koszty transportu, więc i ceny produktów są wyższe, rosną również koszty życia. Obliczyliśmy więc, ile litrów paliwa jest w stanie kupić Polak, który otrzymuje płacę minimalną.

Ceny paliw rosną, a Polacy nie są krezusami

Według wyliczeń portalu e-petrol.pl, za benzynę Pb98 płacimy przeciętnie 6,09 zł/litr, za Pb95 5,89 zł/litr, za olej napędowy 5,89 zł/litr, a za gaz LPG 3,11 zł/litr (dane aktualne na 13.10.2021). Oczywiście detaliczne ceny paliw różnią się w zależności od stacji, czy regionu, liczby z powyższego zestawienia są uśrednione. Niemniej płaca minimalna jest ustawowo taka sama w każdym rejonie kraju, można więc łatwo wyliczyć potencjalną siłę nabywczą takiego pracownika.

ZOBACZ Tyle o najmniej zarobisz w 2022 roku. Pensja minimalna wyższa niż w ustawie

Karpacz 2021: Daniel Obajtek

Pensja minimalna brutto wynosi 2800 zł. Na standardowej umowie o pracę, to 2061,67 zł netto. Inną płacę dostanie osoba z umową zlecenie, ale przyjmijmy do obliczeń pojęcie pracownika rozumianego w kodeksie pracy. Za tę kwotę można kupić ok. 350 litrów benzyny 95, 339 litrów benzyny 98, 350 litrów oleju napędowego i 663 litry LPG.

Ile kilometrów przejedziemy za płacę minimalną?

To ile kilometrów przejedziemy za płacę minimalną, zależy oczywiście od spalania auta, które z kolei zależne jest od wielu czynników, w tym typu paliwa, pojemności, budowy, charakterystyki, czy nawet zużycia silnika, wagi pojazdu etc. Tak też małe auto miejskie może palić 6 litrów benzyny na 100 kilometrów, a średnie kombi z 2-litrowym motorem już koło 10-11 litrów. Silniki diesla palą z reguły nieco mniej, a auta z instalacją gazową nieco więcej, ale też tankowanie LPG jest dużo tańsze.

Zakładając, że nasze auto pali 8 litrów benzyny na 100 kilometrów i tankujemy Pb 95, płaca minimalna wystarczy nam na 4375 kilometrów. Gdy dołożymy LPG, od którego spalanie może wzrosnąć o 1-2 litry (przyjmijmy spalanie 10l/100 km), to starczy nam na 6630 kilometry. Oczywiście trzeba brać pod uwagę koszt instalacji, jej serwis, czy fakt, że silnik zanim będzie pracował na gazie, musi rozgrzać się na benzynie. Niemniej, warto dokonać kalkulacji, bo w wielu przypadkach instalacja LPG się zwraca.

Sonda
Jakie paliwo najczęściej tankujesz?

Natomiast to diesel palący 7l/100 km, wystarczy na 5000 kilometrów. Dlatego też jeśli dysponujemy ograniczonymi funduszami i nie mamy alternatywnych metod transportu pod ręką (np. komunikacji miejskiej), warto dobrze przemyśleć wybór samochodu, szczególnie przy polskich warunkach płacowych. Oczywiście powyższe wyliczenia nie biorą pod uwagę kosztów napraw, OC, opon, przeglądu etc. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE