Inflacja 2023

Ceny w sklepach oszalały. Drożyzna większa niż oficjalna inflacja

2023-03-24 0:58

Drożyzna nie odpuszcza. Wbrew temu, co oficjalnie słyszymy od rządzących, ceny rosną w oczach. Najbardziej w ciągu roku podrożały nabiał, mięso i chemia gospodarcza. Ale drożyźnianym hitem jest cukier, który podrożał o 100 proc. Okazuje się też, że taniej wychodzi wyżywienie kota niż psa.

Drożyzna większa niż oficjalna inflacja

W środę GUS poda oficjalne dane dotyczące inflacji. Tymczasem raporty gospodarcze nie pozostawiają złudzeń i czarno na białym pokazują, że  w ciągu roku ceny poszły w górę nawet o 100 proc. (np. cukier). Co podrożało najbardziej? Według cyklicznego raportu pt. „Indeks cen w sklepach detalicznych”, autorstwa UCE RESEARCH i Wyższych Szkół Bankowych, w lutym tego roku ceny podskoczyły średnio o 20,8% w zestawieniu rok do roku. Najbardziej podrożał nabiał (30.9 proc.). Ceny jaj poszły w górę nawet nawet o 51,8 proc. O blisko 30 proc. więcej płacimy za pieczywo, a o 25 proc. za mięso i wędliny. W tej grupie królową drożyzny jest szynka gotowana, której cena zwiększyła się o 30 proc. Krocie płacimy też za chemię gospodarczą, środki czystości i pokarm dla zwierząt domowych. Okazuje, że puszki dla kotów podrożały o 29,6 proc., a dla psów aż o 38,5 proc. Strach myśleć, co nas czeka w kolejnych miesiącach.

Jest też grupa produktów, które nie poddają się tak łatwo inflacji. Zobacz, które produkty podrożały najmniej w ciągu roku. Według autorów raportu to: środki higieny osobistej –10,3%, słodycze i desery – 12,5%, a także ryby – 17,6%.

Lista produktów i wskaźniki drożyzny sprawdź w galerii.

Sonda
Czy Twoim zdaniem PiS radzi sobie z drożyzną?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze