drożyzna, inflacja, pieniądze

i

Autor: Shutterstock drożyzna, inflacja, pieniądze

Drożyzna 2022

Ceny żywności w górę! Zobacz, co podrożało najbardziej. Będziesz w szoku

2023-01-13 11:41

Inflacja w grudniu wyniosła 16,6 proc. Takie są oficjalne dane GUS. Tymczasem ten sam urząd przekazuje dane szczegółowe, z których to ów wskaźnik wychodzi. I tutaj mamy dramat. Ceny żywności idą w górę jak szalone. Jednocyfrowy wzrost zanotowano tylko w jednej kategorii! Najbardziej poszły w górę ceny podstawowych produktów spożywczych, które lądują w koszykach na codziennych zakupach. Zobacz, co podrożało w ostatnim czasie najbardziej. Będziesz w szoku!

Co podrożało najbardziej w grudniu 2022?

Inflacja w grudniu 2022 roku wyniosła 16,6 proc. Jak podaje GUS, w grudniu 2022 w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 1,5%), rekreacji i kultury (o 1,2%) oraz restauracji i hoteli (o 0,9%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,37 p. proc., 0,07 p. proc. i 0,04 p. proc. Niższe ceny w zakresie mieszkania (o 1,5%) oraz łączności (o 0,1%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,41 p. proc. i 0,01 p. proc.

Natomiast w porównaniu z miesiącem analogicznym 2021 roku, czyli w zestawieniu rok do roku, zanotowano wyższe ceny w zakresie żywności aż o 22,1%, mieszkania aż o 20,6%, transportu (o 13,3%), restauracji i hoteli (o 18,7%) oraz rekreacji i kultury (o 14,7%). 

Lista grozy. Ceny żywności z ogromnymi wzrostami

Zatem już czarno na białym widać, że Polacy nie mają problemów ze wzrokiem czy percepcją na codziennych zakupach i kiedy otrzymują ze spółdzielni mieszkaniowych rozmaite rachunki. Ceny idą jak burza. I co najgorsze, wzrosty dotyczą codziennego utrzymania, więc nie ma tu mowy o rezygnacji z czegokolwiek. Których produktów żywnościowych ceny najbardziej poszły w grudniu w górę? Z danych GUS wynika, że najbardziej wystrzeliła cena cukru (wzrost o 87,4 proc.) - to absolutny rekord. Kolejne na liście grozy są: mąka (37,9 proc.), mleko ((37,2 proc.), tłuszcze roślinne (36,4 proc.), mięso drobiowe (31 proc.), ryż (28,2 proc.). W przypadku żywności jednocyfrowy wzrost zanotowano tylko w kategorii soki owocowe i warzywne (8,4 proc.) 

Sonda
Co myślisz o wzroście cen energii?
Pieniądze to nie wszystko Paulina Matysiak

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze