Gigantyczne ceny mieszkań w Warszawie

i

Autor: pixabay.com Gigantyczne ceny mieszkań w Warszawie

Chcesz wynająć mieszkanie? Pośpiesz się, bo te drożeją i... znikają

2022-03-23 6:02

Rynek wynajmu przeżywa ogromne zainteresowanie, co przekłada się na wzrost cen i malejącą liczbę ofert. Jeszcze niedawno był osłabiony przez efekty pandemii, ale umacniał się dzięki wzrostom cen mieszkań. Wojna na Ukrainie i związania z nią fala uchodźców doprowadziła do błyskawicznego rozgrzania popytu. W efekcie ceny rosną jeszcze szybciej, oraz znikają oferty wynajmu.

Wynajem mieszkań coraz droższy. Duże zainteresowanie klientów

W Polsce istnieje przeświadczenie, że "lepiej mieszkać na swoim", ale obecna sytuacja na rynku nieruchomości skutecznie odstrasza od inwestycji. Ceny na rynku mieszkań często przekraczają możliwości finansowe Polaków, ponadto wysokie stopy procentowe utrudniają również sfinansowanie kredytu. Dlatego wiele osób skieruje swoje kroki w kierunku rynku najmu.

Sytuacja robi się analogiczna, jak na rynku sprzedaży mieszkań. Zainteresowanie jest większe niż podaż, więc ceny rosną. Wiele osób szuka lokali na wynajem, więc właściciele mieszkań mogą dyktować warunki. Do tego napływ uchodźców z Ukrainy poskutkował tym, że zwiększyło się grono osób zainteresowanych wynajmem. Część najemców wycofała również swoje oferty, bo udostępniło lokal osobom uciekającym przed wojną.

Piesze przejście graniczne w Medyce jest pierwszym miejscem, gdzie pomoc znajdują uchodźcy z Ukrainy

Rosną ceny i maleje liczba ofert

Jak wynika z analiz HRE Investments, tydzień od wybuchu wojny na Ukrainie o 20-30 proc. zmalała ofert wynajmu w Polsce. Serwis Otodom podaje, że po dwóch tygodniach doszło do wzrostu wyświetleń ofert wynajmu aż o 166 proc.

Najemcy mogą więc dyktować warunki i ceny. Swoje dokłada również inflacja, najmujący również ponoszą wyższe koszty, więc i potrzebują więcej pieniędzy. Również sami dostosowując się do rynku, np. traktując ceny w najmie instytucjonalnym jako punkt odniesienia.

Sonda
Kupujesz czy wynajmujesz?
Najnowsze