MARCIN CHLUDZIŃSKI GAZ SYSTEM

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI

Energetyka

Chludziński z Gaz-System: Polska już staje się europejskim hubem gazowym

2023-03-20 16:45

-Polska już staje się europejskim hubem gazowym poprzez inwestycje, których dokonuje spółka Gaz-System. W gazoporcie Świnoujście zwiększymy moce regazyfikacji o 30 procent. Inwestycję zakończymy pod koniec roku. Jednocześnie prowadzimy inwestycje w Zatoce Gdanskiej, gdzie budujemy gazociąg o dużej średnicy, który pozwoli nam odebrać gaz z dużej kilkusetmetrowej odległości. Trwa budowa nabrzeża, prowadzimy rury na dnie Bałtyku, co pozwoli z morza tłoczyć gaz. Tą inwestycję zakończymy najprawdopodobniej w latach 2026/2027- mówił Marcin Chludziński prezes Gaz-System, podczas ekskluzywnej rozmowy z Super Biznesem, w trakcie konferencji E23:PL FOR UA "Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości".

Gaz-System inwestuje w bezpieczeństwo energetyczne Polski

Według prezesa Chludzińskiego, jesteśmy pod względem dostaw gazu bezpieczni w Polsce dzięki terminalowi LNG, mamy Baltic Pipe, mamy intekonektory czyli połączenia z systemami innych krajów: Litwy, Niemiec, Słowacją wkrótce także z Czechami. 

-Uruchomione w zeszłym roku przez Gaz-System interkonektory międzysystemowe takie jak Baltic Pipe czy połączenie z Litwą i Słowacją tworzą nowe szlaki dostaw gazu na Ukrainę. Widzimy możliwości wsparcia rynku ukraińskiego także gazem LNG poprzez Terminal w Świnoujściu oraz projektowany Terminal FSRU w Gdańsku – informuje Chludziński. Jak dodał, jeśli odbierzemy transport gazu skroplonego w Gdańsku, to nie tylko możemy go wtłoczyć do polskiego systemu, ale również przesłać go do naszych sąsiadów w razie potrzeby. I tu jest Polska rola w zapewnieniu bezpieczeństwo energetyczne naszemu regionowi, ale również jest to konkretny biznes-podkreśłił Chludziński z Gaz-System. 

Jak zapewnił prezes w tej chwili przesyłamy Ukrainie 1,5 mld m.szesc. gazu, ale jesteśmy w dość szybkim czasie zwiększyć te możliwości do 3 mld m.szesc. 

Prezes pytany o budowę magazynu gazu podziemnego Damasławek, wyjaśnił, że w tej chwili spółka czeka na odpowiednie instrumenty finansowe, które pozwolą zrealizować tą inwestycję. Spółka przygotowuje również odpowiednią dokumentację, która pozwoliłaby w przyszłości w tej lokalizacji magazynować wodór. 

Super Biznes - Marcin Chludziński, Prezes Zarządu Gaz-System S.A. - E23: PL for UA
Sonda
Czy wierzysz rządowi w sprawie wysokości cen na gaz?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze