Poglądy kandydatów na prezydenta
Przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi Business Insider zadał pytania kandydatom na prezydenta, o poglądy w kluczowych dla Polaków kwestiach. Okazało się, że nie wszyscy kandydaci odpowiedzieli, zrobili to jedynie Artur Bartoszewicz, Magdalena Biejat, Szymon Hołownia, Karol Nawrocki i Adrian Zandberg. Kandydaci mogli się jedynie zgodzić, lub nie z podanymi stwierdzeniami, bez uzasadniania, czy też typowej w debatach politycznej próbie uniknięcia odpowiedzi.
Emerytury, świadczenia socjalne i praca, co sądzą kandydaci?
Ze stwierdzenie, że "Polska nie potrzebuje więcej nowych świadczeń socjalnych" nie zgodzili się Artur Bartosiewicz, Magdalena Biejat, Karol Nawrocki i Adrian Zandberg. Zgodził się natomiast Szymon Hołownia.
Dla przypomnienia, w Polsce poza standardowymi formami wsparcia państwa, jak np. zasiłek osób niepełnosprawnych, czy bezrobotnych, funkcjonują także świadczenia socjalne takie jak 800 plus, trzynasta i czternasta emerytura, czy "babciowe".
Co również ciekawe, żaden z kandydatów, który odpowiedział Business Insider nie zgodził się ze stwierdzeniem, że Polacy powinni pracować dłużej.
W kwestii emerytur, kandydatów zapytano o stwierdzenie "KRUS należy zlikwidować, a rolników włączyć do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych". Biejat i Hołownia w tej kwestii nie mieli zdania, zgodził się jedynie Zandberg. Bartoszewicz i Nawrocki byli pzreciw.
Co z euro i obcokrajowcami w Polsce?
Co ciekawe, żaden z kandydatów nie zgodził się ze stwierdzeniem, że Polska w ciągu dekady powinna przyjąć euro i ściślej współpracować z UE. Nie zgodzili się z tym Artur Bartosiewicz, Szymon Hołownia, Karol Nawrocki i Adrian Zandberg. Magdalena Biejat w tej kwestii odpowiedziała, że nie ma zdania.
Co również ciekawe, w pytaniu o wzmocnieniu rynku pracy poprzez zwiększenie liczby pozwoleń na pracę dla obcokrajowców, jedynie Magdalena Biejat się zgodziła. Przeciw byli Bartoszewicz, Hołownia, Nawrocki i Zandberg.
Co kandydaci na prezydenta sądzą o podatkach w Polsce?
Co ciekawe, trzech kandydatów zgodziło się ze stwierdzeniem, że podatki w Polsce są zbyt wysokie, byli to Artur Bartoszewicz, Szymon Hołownia i Karol Nawrocki. Nie zgodzili się Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.
Co również ciekawe, tylko jeden kandydat był przeciwko podatkowi katastralnemu od czwartego mieszkania wzwyż i był to Artur Bartoszewicz - Biejat, Hołownia, Nawrocki i Zandberg poparliby taki podatek.
Z kolei jedynie Adrian Zandberg poparł zdanie o tym, aby składka zdrowotna była systematycznie podwyższana. Biejat nie miała zdania, a Bartoszewicz, Hołownia i Nawrocki nie zgodzili się z tym stwierdzeniem.
W kwestii opodatkowania jednoosobowych działalności gospodarczych, tak samo jak pracy etatowej, zgodzili się Biejat i Zandberg, przeciwko byli Bartoszewicz i Hołownia, a Nawrocki nie miał zdania.
Co ciekawe, jedynie Bartoszewicz i Nawrocki poparli postulat, aby wydatki na obronność nie spadały poniżej 5 proc. PKB, Biejat, Hołownia i Zandberg się nie zgodzili z tym twierdzeniem.
