Depresja, wahania nastroju, niepokój...

i

Autor: Getty Images

Coraz więcej bezrobotnych. Pandemia daje się Polakom we znaki

2021-02-04 13:19

Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 6,5 proc. wobec 6,2 proc. w grudniu 2020 r. - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. To wynik zgodny z obliczanym przez PAP Biznes konsensem rynkowym.

"Szacowana przez MRPiT stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 6,5 proc., co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca zwiększyła się o 0,3 pkt. proc.. W styczniu 2018 i 2019 r. wskaźnik ten także wzrósł o 0,3 punktu proc." - czytamy w komunikacie.

Ze wstępnych danych resortu wynika, że liczba bezrobotnych w końcu stycznia 2021 roku wyniosła 1 089,6 tys. osób i - w porównaniu do stanu z końca 2020 r. - wzrosła o 43,2 tys. osób, czyli o 4,1 proc.

Czy hotele na Podhalu zostaną wyprzedane przez pandemię koronawirusa?

Resort tłumaczy, że wzrost bezrobocia w styczniu "jest zjawiskiem stałym polskiego rynku pracy związanym z sezonowością zatrudnienia, upływem z końcem roku okresu, na jaki zawarte były umowy czasowe, czy zakończeniem udziału w działaniach.

Tyle zarabiamy naprawdę! Polacy marzą o średniej krajowej!

- Jeżeli bezrobocie będzie niepokojąco wzrastało podejmiemy działania, które będą miały na celu ograniczenie negatywnego wpływu zamknięcia gospodarki, przede wszystkim na rynek pracy - napisano w komunikacie.

Jak zauważa Centrum Informacyjne Rządu, dane dla Polski wypadają znacznie lepiej niż w pozostałych krajach US. Stopa bezrobocia jest niższa tylko w Czechach, gdzie wynosi 3,1 proc.

Najnowsze