pieniądze złotówki

i

Autor: Shutterstock pieniądze złotówki

Tyle zarabiamy naprawdę! Polacy marzą o średniej krajowej!

2021-02-04 13:02

Średnia krajowa płaca rośnie. Już doszła do niemal 6 tys. zł. Niestety, okazuje się, że takie wynagrodzenie dla wielu Polaków to marzenie ściętej głowy. Aż 83 procent naszych rodaków zarabia mniej niż oficjalna średnia krajowa. Więc skąd bierze się taka kwota?

Ile zarabiają Polacy? Średnia płaca w naszym kraju wynosi już niemal 6 tys. zł. Tymczasem na takie wynagrodzenie może liczyć raptem 17 proc. pracujących. Z raportu platformy SpotData opublikowanego przez "Puls Biznesu" wynika, że kilka lat temu w Polsce 34 procent ankietowanych zarabiało 2000-3000 zł netto, a 19 procent mniej niż 2000 zł netto. Niestety, wciąż płace w popularnych bardzo branżach nie są wiele wyższe. Około 3 tys. zł na rękę, a niekiedy nawet i mniej,  mają m.in. kasjerzy w sklepach, urzędnicy, nauczyciele. Zatem nie ma też co się dziwić, że przeciętny Kowalski żyje od pierwszego do pierwszego i nie ma oszczędności. Z badania wynika, że 17 procent Polaków nie dysponuje oszczędnościami, które umożliwiłoby utrzymanie się przez tydzień po utracie pracy. 19 procent nie ma środków na przeżycie miesiąca, 22 procent kwartału. Skąd się zatem bierze taka pokaźna średnia krajowa? Jak sama nazwa wskazuje to średnia zarobków prezesów, których wypłaty dochodzą do kilkudziesięciu tysięcy złotych i osób zarabiających minimalną krajową, która obecnie w Polsce wynosi 2800 zł brutto. Przeciętne wynagrodzenie oblicza się, dzieląc wynagrodzenia naliczone za okres sprawozdawczy przez liczbę pracowników, z wyłączeniem osób przebywających na urlopie macierzyńskim. 

Miliardy od rządu na ratowanie miejsc pracy. Są szczegóły nowego planu

Andrzej Kostyra ujawnia ZAROBKI w FAME MMA i KSW
Sonda
Czy uważasz, że zarobki w Polsce powinny być jawne w przypadku wszystkich - zarówno pracujących jak i emerytów i rencistow?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze