Wysoka cena masła w Polsce. Dlaczego masło jest tak drogie?

i

Autor: Shutterstock

Drożyzna w sklepach

Coraz więcej płacimy za zakupy. Masło królem drożyzny

2025-02-11 9:02

W styczniu codzienne zakupy zdrożały średnio o niemal 6 proc. Królem drożyzny pozostaje masło, które odnotowało 30-proc. skok cen w porównaniu do ubiegłego roku — podaje "Rzeczpospolita" na podstawie cyklicznego badania Indeks Cen Detalicznych autorstwa UCE Research oraz Uniwersytetu WSB Merito. Mocno drożeją też słodycze.

Zakupy coraz droższe

 Z raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych" przygotowanego przez UCE Research i Uniwersytet WSB Merito wynika, że w styczniu 2025 codzienne zakupy zdrożały średnio o 5,9 proc. rok do roku. W grudniu wzrost w ujęciu rocznym wyniósł 5,6 proc., a w listopadzie – 5,5 proc. 

W styczniu 2025 roku na 17 monitorowanych kategorii prawie wszystkie podrożały – od 2,8 do 10,4 proc. rok do roku. Tylko jedna grupa produktów zaliczyła spadek – o 0,7 proc. w ujęciu rocznym. Chodzi o produkty sypkie.

Najbardziej drożeją słodycze

"Rz" podaje, że z indeksu wynika również, że najmocniej drożejącą kategorią tym razem są ponownie słodycze i desery, ze wzrostem na poziomie 10,4 proc. – w grudniu było to 8,4 proc.

–  " Wysokie ceny słodyczy są pochodną cen surowców, z których są produkowane, czyli kakao i cukru. W 2024 roku ceny kakao na światowych rynkach rosły w niespotykanym do tej pory tempie. Podobnie zresztą jak cukru" –  mówi w rozmowie z gazetą dr Robert Orpych.

Na drugim miejscu są owoce, których ceny poszły w górę o 10,2 proc. w ujęciu rocznym.

Gigantyczny wzrost cen masła

 Trzecie miejsce zajęły artykuły tłuszczowe, które zdrożały o 9,7 proc. rok do roku. W tej kategorii zwracają uwagę  stale rosnące ceny masła. Cena kostki masła była o blisko 30 proc. wyższa niż rok temu.

 Właśnie ten produkt w ostatnich miesiącach stał się synonimem zakupowego luksusu i nie jest to przypadek. Cena skupu mleka rośnie – wskazuje dr Robert Orpych z Uniwersytetu WSB Merito.

W grudniu 2024 r.  cena skupu mleka wyniosła niemal 260 zł/1hl i była wyższa o ponad 22 proc. niż w grudniu 2023 r. Analitycy podkreślają, że koszt obróbki mleka  poszedł w górę na skutek rosnących cen pasz dla krów, droższej energii elektrycznej wykorzystywanej w gospodarstwach, wysokich cen paliw czy kosztów pracowniczych.

Super Biznes SE Google News
Autor:
QUIZ SE. Kultowe przekąski PRL – od sałatki jarzynowej po koreczki. Jak dobrze je znasz?
Pytanie 1 z 15
Popularna przekąska imieninowa, która dziś pojawia się na polskich stołach zazwyczaj w Wielkanoc to...
 QUIZ PRL. Kultowe zakąski z PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze