Są szczegóły programu Mieszkanie Plus

i

Autor: Shutterstock

Coraz więcej Ukraińców chce zostać w Polsce. Będą kupować u nas mieszkania?

2018-03-20 13:51

Już ponad 150 tys. Ukraińców ma zezwolenie na pobyt w Polsce, z czego co piąta osoba otrzymała zezwolenie na pobyt stały – poinformował Urząd do Spraw Cudzoziemców. Chętnych do pozostania w naszym kraju przybywa – w ciągu trzech lat liczba Ukraińców z zezwoleniami na pobyt się potroiła.

Polskie przepisy umożliwiają zatrudnienie cudzoziemca w trybie uproszczonym. Aby taka osoba mogła legalnie podjąć zatrudnienie w naszym kraju, nie potrzebuje zezwolenia na pracę. Wystarczy deklaracja o chęci jej zatrudnienia ze strony pracodawcy. Warunek jest jednak taki, że łączny okres zatrudnienia nie może przekroczyć sześciu miesięcy w ciągu 12 miesięcy.

Sprawdź również: Ukraińcy zabierają Polakom miejsca pracy?

Zarówno polscy przedsiębiorcy, jak i sami obywatele Ukrainy, chętnie korzystają z tej furtki, chociaż nie wszyscy jeszcze wiedzą, że od początku tego roku prowadzony jest rejestr oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi w ramach tzn. procedury oświadczeniowej pracodawców. Cudzoziemcy zatrudniani w trybie uproszczonym, a więc mieszkańcy Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, często przyjeżdżają do naszego kraju z myślą o dłuższym pobycie. Osób, którym udaje się dopełnić odpowiednich formalności, przybywa.

- Większość obywateli Ukrainy przebywa w Polsce tymczasowo na podstawie wiz korzystając z ułatwionego dostępu do rynku pracy. Coraz więcej z nich chce jednak pozostać w Polsce na dłużej, o czym świadczy rosnąca liczba wniosków o zezwolenia na pobyt, a także liczba osób już posiadających takie zezwolenia. Obecnie ok. 333 tys. cudzoziemców, w tym 150 tys. obywateli Ukrainy posiada ważne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce – wyjaśnia Urząd do Spraw Cudzoziemców w komunikacie prasowym.

Zobacz: Machlojki z wizami. Gdzie podziali się Ukraińcy, którzy przyjechali do pracy w Polsce?

Najwięcej Ukraińców ma zezwolenie na pobyt czasowy (do trzech lat). Wśród nich przeważają osoby w wieku 29-40 lat. Stanowią one aż 60 proc. wszystkich obywateli Ukrainy z zezwoleniami na pobyt w Polsce. Drugą co do wielkości grupę tworzą osoby w wieku od 40 do 59 lat (27 proc.), natomiast trzecią – osoby poniżej 20. roku życia (11 proc.). Nieznacznie większy odsetek stanowią mężczyźni z zezwoleniami na pobyt, których jest 87,5 tys. (58 proc.), w porównaniu do 63 tys. kobiet (42 procent).

Ukraińcy mają już trzy razy więcej zezwoleń na pobyt w Polsce niż w 2015 roku. Do tego dochodzą miliony obywateli Ukrainy, którzy mogą przebywać w naszym kraju na podstawie wiz. - Większość osób posiada zezwolenia na: pobyt czasowy (maksymalnie do 3 lat) – 76 proc. oraz pobyt stały – 21 proc. – informuje UDSC.

Zezwolenia na pobyt wydają urzędy wojewódzkie. Zdecydowanie najwięcej pozytywnych decyzji, bo 39 tys., zapadło na Mazowszu. Dużą popularnością wśród Ukraińców cieszą się także województwa: małopolskie (15 tys. osób), dolnośląskie (14,5 tys.) oraz wielkopolskie (13,5 tys.).

Polecamy: Boom na pracowników z Ukrainy. To warto wiedzieć o Ukraińcach w Polsce [RAPORT]

Nasuwa się pytanie, czy wzmożone zainteresowanie cudzoziemców Polską przełoży się na większy popyt na mieszkania. - Aktualnie nie widzimy wzmożonego zainteresowania cudzoziemców kupnem mieszkań w województwie mazowieckim. Osoby przyjeżdżające do Polski, przynajmniej na początku swojego pobytu, szukają głównie mieszkań na wynajem. W związku z tym, pośrednio, mają oni wpływ na rynek mieszkaniowy w Warszawie. Z uwagi na duże zainteresowanie mieszkaniami na wynajem, możemy zaobserwować wzrost liczby osób kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych. Na rynku warszawskim takie zakupy stanowią około 30% wszystkich transakcji – mówi serwisowi Superbiz.se.pl Andrzej Gutowski, członek zarządu, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development.

Chęć dłuższego pobytu w Polsce często wiąże się z perspektywą wyższych zarobków. Czynniki finansowe mogą więc determinować decyzje imigrantów nawet, jeżeli nie myślą oni o osiedleniu się na stałe w naszym kraju. Chąc zarabiać więcej niż u siebie, częstą ubiegają się oni o zezwolenie na pobyt w Polsce. - Cudzoziemcom chcącym osiedlić się i zalegalizować swój pobyt w Polsce (przez okres dłuższy niż zezwala na to wiza) urzędy wojewódzkie wydają dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju. Zdecydowanie większy napływ cudzoziemców obserwujemy od 2014 r. Wśród cudzoziemców przybywających do Polski dominują obywatele Ukrainy, którzy w większości preferują legalizację pobytu umożliwiającą podjęcie pracy – konkluduje UDSC.

Oprac. na podst. inf. pras. UDSC, poradnikprzedsiebiorcy.pl, migracje.gov.pl, rp.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze