Zgodnie z najnowszymi danymi, w ubiegłym roku w Polsce wydano 444,7 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Jak zauważa GUS, to o 35 proc. więcej niż w 2018 roku i niemal 7-krotnie więcej niż w 2015 roku.
Najwięcej zezwoleń, bo ponad 86 tys., wydano na Mazowszu, najmniej zaś w województwach: świętokrzyskim oraz podkarpackim, przy czym między 2015 a 2019 rokiem miał tam miejsce odpowiednio 10-krotny i 9-krotny wzrost liczby wydanych zezwoleń.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Wsparcie dla dużych i średnich firm
Wśród wydanych w 2019 roku zezwoleń na pracę cudzoziemców zdecydowana większość, bo 3/4, dotyczyła mężczyzn. Przewaga mężczyzn w tym względzie występowała we wszystkich województwach. Udział kobiet wśród cudzoziemców, dla których pracodawcy uzyskali zgodę na pracę, powyżej średniej dla całej Polski (25 proc.), odnotowano w połowie województw (8), a największy w województwie łódzkim (31,2 proc.). Najmniejszy odsetek wystąpił w województwie lubelskim, gdzie przeciętnie jedynie co 9 zezwolenie udzielone było kobiecie.
ZOBACZ TAKŻE: Pracownica Amazona pod Poznaniem zmarła na zmianie. Winne maseczki?
Jak zauważa GUS, w 2019 r. łącznie w Polsce zezwolenia na pracę wydano obywatelom 131 państw oraz 4 bezpaństwowcom. Najczęściej przyznawane były obywatelom Ukrainy. Ponad 74 proc. cudzoziemców, którym udzielono zgody na pracę w Polsce, posiadało paszport tego państwa. Rynek pracy cudzoziemców w największym stopniu zdominowany był przez obywateli Ukrainy w województwie dolnośląskim, gdzie aż 83,2 proc. zezwoleń wydanych w tym województwie skierowanych było do obywateli tego kraju. Drugą, co do wielkości nacją otrzymującą zezwolenia na pracę byli Białorusini (6,1 proc. udziału w ogólnej ich liczbie). W 2019 r. zauważalny odsetek zezwoleń trafił także do obywateli Nepalu (2,1 proc.), Mołdawii (1,9 proc.) oraz Indii (1,8 proc.). Największą liczbę zezwoleń na pracę (w ogólnej liczbie wydanych zezwoleń w województwie) obywatelom Nepalu wydano w województwie zachodniopomorskim, obywatelom Mołdawii w województwie świętokrzyskim, a obywatelom Indii w województwie mazowieckim.
Pracodawcy, którzy uzyskiwali zezwolenia na pracę dla cudzoziemców prowadzili działalność gospodarczą głównie w sekcjach : budownictwo (25,4 proc. udziału w ogólnej liczbie zezwoleń), przetwórstwo przemysłowe (22,8 proc.), administrowanie i działalność wspierająca (22,4 proc.) oraz transport i gospodarka magazynowa (15,8 proc.).