W takich sytuacjach jednak z reguły bez pomocy banku się nie obejdzie. W pierwszej kolejności musisz zrobić sam "rachunek sumienia". Powinieneś ustalić, ile pieniędzy będziesz potrzebował na zakup mieszkania.
Następnie robisz rozeznanie, ile pieniędzy sam możesz wyłożyć na planowaną inwestycję: czy masz własne oszczędności, czy możesz liczyć na finansową pomoc ze strony np. rodziny itd. W ten sposób ustalasz, jakim wkładem własnym będziesz dysponował i kredytu w jakiej wysokości potrzebujesz (musisz przy tym uwzględnić dodatkowe opłaty i prowizje związane z transakcją kupna mieszkania oraz uzyskaniem kredytu).
Kiedy już wiesz, czego chcesz, sprawdzasz wstępnie, dla własnej orientacji, swoją zdolność kredytową - czyli to, czy będzie cię stać na spłacanie rat. Przy okazji wyliczasz też, na jaki okres kredytowania możesz sobie pozwolić.
Wykorzystaj do tego np. internetowy kalkulator na stronie www.zbp.pl/kalkulator.
Policz sam
Gdy określisz, jakimi łącznie dysponujesz dochodami miesięcznymi netto (zsumuj wszystkie dochody domowników), podlicz swoje wszystkie stałe, comiesięczne obciążenia (rachunki za czynsz, gaz, prąd, telefony, koszty związane z samochodem itd.). Kwotę, którą otrzymasz w wyniku obliczeń, odejmij od kwoty swoich dochodów i podziel przez liczbę osób w twoim gospodarstwie domowym. W ten sposób dowiesz się, ile wolnych środków pozostaje miesięcznie na jednego domownika.
Sprawdź się w BIK
Jeśli w przeszłości korzystałeś już z różnych kredytów (także kart kredytowych), dla pewności sprawdź, jakie informacje na twój temat posiada Biuro Informacji Kredytowej. Dzięki temu będziesz miał możliwość zweryfikowania ewentualnych błędów w danych przechowywanych w BIK, zanim bank, w którym będziesz się ubiegał o kredyt, zwróci się do Biura o informacje na ich temat.
Wybierz bank
Uzbrojony w tę całą wiedzę na swój temat możesz przystąpić do kolejnego etapu. Korzystając np. z danych zawartych w prasie czy na stronach internetowych oraz używając internetowych kalkulatorów kredytowych, możesz zrobić wstępną selekcję ofert banków (można też skorzystać z usług doradców kredytowych).
Do wybranych 2-3 lub więcej banków (to zależy też od tego, czy dysponujesz czasem) udajesz się na osobistą rozmowę, by poznać szczegóły ofert i dokładniejsze symulacje swojego kredytu. Na podstawie zebranych informacji wybierasz jedną, najkorzystniejszą dla siebie ofertę.