Czternastek dla emerytów nie będzie! Rząd nie ma ustawy. Co z emeryturami plus?

2020-12-07 19:05

Czternastki dla emerytów zagrożone. Po głośnych zapowiedziach z ubiegłego i początku tego roku o wprowadzeniu dodatkowych - czternastych emerytur, rządzący nabrali wody w usta. Projekt ustawy utknął w Sejmie. Czy z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa seniorzy nie dostaną czternastek? Jakie są zasady przyznawania dodatkowej emerytury?

Nie będzie czternastek dla emerytów?Emerytura plus, potocznie nazywana trzynastkami dla emerytów miała być rozszerzona o czternastki. A przynajmniej tak wynikało z zapowiedzi i zapewnień polityków koalicji rządzącej. Jeszcze w ubiegłym roku premier Mateusz Morawiecki nie mówił "czy", ale "kiedy" seniorzy otrzymają kolejne, czternaste wynagrodzenie. To jednak było przed nadejście pandemii koronawirusa. Covid-19 wszystko zmienił. Kryzys i walka z pandemią pochłaniają ogromne środki z budżetu państwa, a o czternastych emeryturach już nie słychać. Projekt przyznania w 2021 roku czternastej emerytury jest gotowy od marca 2020 roku, mimo to sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny jeszcze się nim nie zajęła - informuje biznes.radiozet.pl.

Dodatkowa Emerytura plus, jak wynika z prac legislacyjnych i programowych rządu PiS, po raz pierwszy ma zostać wypłacona w 2021 roku. Czternasta emerytura i renta trafi na konta świadczeniobiorców w listopadzie wspomnianego roku, z wyjątkami przewidzianymi do wypłaty w grudniu 2021 i styczniu 2022 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zmiany w emeryturach 2021. Nowe limity i większe wypłaty. Dodatkowe 2000 zł [IKE, IKZE]

Sonda
Czy uważasz, że rząd powinien znieść dodatkowe świadczenia dla emerytów, jak trzynastki czy 500 plus dla niesamodzielnych, a w zamian wprowadzić emerytury bez podatku?

Dla kogo czternasta emerytura?

Rozszerzona Emerytura plus nie będzie jednak jednakowa dla wszystkich emerytów i rencistów jak trzynastka. Osoby, które otrzymują emerytury lub renty w kwocie nie przekraczającej 2700 złotych brutto otrzymają czternastką o równowartości minimalnej krajowej emerytury - 1250 zł brutto w 2021 r. Osoby, których wysokość emerytury lub renty przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, przekracza kwotę 2700 złotych brutto dostaną czternastkę, ale jej kwota minimalnej krajowej emerytury będzie obniżona o różnicę między kwotą otrzymywanego świadczenia a kwotą 2700 złotych brutto.

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze