Czy będzie marsz 11 listopada? Jak będzie wyglądał?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Czy 12 listopada to dzień wolny od pracy? WYJAŚNIAMY

2020-11-10 7:08

Narodowe Święto Niepodległości, czyli 11 listopada, jest dniem ustawowo wolnym od pracy. A co z kolejnym dniem? Czy 12 listopada również jest wolny? Kilka lat temu parlament ogłosił tę datę wolną od pracy, ale czy czwartek 12 listopada 2020 r. również jest wolny? Wyjaśniamy.

Czy 12 listopada jest dniem wolnym od pracy? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które pamiętają deklarację rządu z 2018 roku, że ten właśnie dzień został ogłoszony dniem wolnym od pracy. Ale czy tak jest również w 2020 roku? Wyjaśniamy zamieszanie.

Rzeczywiście, 12 listopada 2018 roku był dniem świątecznym, wolnym od pracy. Taką decyzję w nocy podjął Sejm VIII kadencji przyjmując projekt ustawy po trzech poprawkach. Istotne było jednak też to, że „dzień wolny” był tylko… jednorazowy. 12 listopada jako święto narodowe obowiązywał tylko w 2018 roku ze względu na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Do tego, 11 listopada wypadał wtedy w niedzielę, a więc by w pełni się nim cieszyć wolne zapewniono też w poniedziałek 12 listopada 2018 roku.

- Andrzej Duda podpisze ustawę o ustanowieniu 12.11 dniem wolnym od pracy. Święto Niepodległości w tym roku jest wyjątkowe. Mija 100 lat od momentu gdy Polska wróciła na mapy Europy i Świata. Parlament podjął słuszną i oczekiwaną przez Polaków inicjatywę – pisał wtedy rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

ZOBACZ TEŻ: Święto Niepodległości. Jak prawidłowo powiesić flagę? Często robimy to ŹLE!

Trwa budowa szpitala tymczasowego dla pacjentów COVID-19 w krakowskiej hali targowej EXPO

W tym roku 11 listopada wypada w środę i standardowo będzie to dzień wolny. Nie ma więc powodów, ani podstaw, aby 12 listopada, czyli czwartek ustanowić dniem wolnym. Warto jednak pamiętać, że ustanowione przed dwoma laty prawo nadal obowiązuje i kiedy Dzień Niepodległości wypadnie w sobotę lub niedzielę, ponownie otrzymamy dodatkowy dzień wolny, ponieważ każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze