Czy 12 listopada jest dniem wolnym od pracy? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które pamiętają deklarację rządu z 2018 roku, że ten właśnie dzień został ogłoszony dniem wolnym od pracy. Ale czy tak jest również w 2020 roku? Wyjaśniamy zamieszanie.
Rzeczywiście, 12 listopada 2018 roku był dniem świątecznym, wolnym od pracy. Taką decyzję w nocy podjął Sejm VIII kadencji przyjmując projekt ustawy po trzech poprawkach. Istotne było jednak też to, że „dzień wolny” był tylko… jednorazowy. 12 listopada jako święto narodowe obowiązywał tylko w 2018 roku ze względu na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Do tego, 11 listopada wypadał wtedy w niedzielę, a więc by w pełni się nim cieszyć wolne zapewniono też w poniedziałek 12 listopada 2018 roku.
- Andrzej Duda podpisze ustawę o ustanowieniu 12.11 dniem wolnym od pracy. Święto Niepodległości w tym roku jest wyjątkowe. Mija 100 lat od momentu gdy Polska wróciła na mapy Europy i Świata. Parlament podjął słuszną i oczekiwaną przez Polaków inicjatywę – pisał wtedy rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
ZOBACZ TEŻ: Święto Niepodległości. Jak prawidłowo powiesić flagę? Często robimy to ŹLE!
W tym roku 11 listopada wypada w środę i standardowo będzie to dzień wolny. Nie ma więc powodów, ani podstaw, aby 12 listopada, czyli czwartek ustanowić dniem wolnym. Warto jednak pamiętać, że ustanowione przed dwoma laty prawo nadal obowiązuje i kiedy Dzień Niepodległości wypadnie w sobotę lub niedzielę, ponownie otrzymamy dodatkowy dzień wolny, ponieważ każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.