Czy Europie starczy gazu przed zimą? Dane z europejskich magazynów

2025-07-17 15:52

Rosja po wybuchu wojny na Ukrainie straszyła Europę, że "zakręci im kurek" z gazem. Tymczasem od 2022 roku minęły już cztery zimy i Europa "nie zamarzła". Czy tak będzie tym razem?

gaz

i

Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Podwyżki cen gazu najbardziej odczują ci, którzy swoje domy ogrzewają gazem, najmniej tzw. kuchenkowicze, bo gazu zużywają znacznie mniej

Gazowe zapasy Europy przed zimą: Czy starczą na ogrzanie?

Lato w pełni, a to wraz z wiosną najlepszy okres na gromadzenie zapasów gazu na zimę, szczególnie w obliczu utrzymujących się sankcji wobec Rosji. Gas Infrastructure Europe (GIE) przedstawia, jak wygląda sytuacja magazynów gazu w państwach Unii Europejskiej.

Zgodnie z najnowszymi danymi, poziom zapasów gazu ziemnego w magazynach Unii Europejskiej osiągnął 63,5 proc. ich całkowitej pojemności. Choć wartość ta może wydawać się zadowalająca, warto ją odnieść do średniej z ostatnich pięciu lat, która dla tego samego okresu wynosiła 72,4 proc. Oznacza to, że obecnie w europejskich magazynach znajduje się 719,93 TWh gazu.

Jak wyglądają zapasy w poszczególnych krajach?

Zapasy gazu poszczególnych krajów członkowskich UE?

  • Niemcy: Magazyny gazu wypełnione są w 55,8 proc.
  • Francja: Poziom zapełnienia wynosi 70,1 proc.
  • Włochy: Magazyny wypełnione w 75,9 proc.
  • Austria: Zapełnienie magazynów wynosi 69,1 proc.
  • Hiszpania: Zapełnienie na poziomie 75,5 proc.
  • Holandia: Zapełnienie magazynów gazem wynosi 52,6 proc.
  • Węgry: Magazyny gazu wypełnione w 56,8 proc.
  • Czechy: Poziom zapełnienia wynosi 69,7 proc.

Jak na tym tle wypada Polska? Według danych GIE, w polskich magazynach gazu znajduje się 25,04 TWh tego paliwa, co odpowiada 69,0 proc. ich całkowitej pojemności. Warto jednak zauważyć, że średnia sezonowa z ostatnich pięciu lat dla Polski wynosiła 81,3 proc.

Czy wystarczy gazu na zimę?

Zapotrzebowanie na gaz w zimę jest w dużej mierze zależne od pogody i temperatur, oraz dostępności innych źródeł energii. Jednak jak wynika z unijnych wymogów z 2022 roku, do 1 listopada magazyny gazu powinny być napełnione w ok. 90 proc. Aby ten cel osiągnąć, optymalna byłaby sytuacja, w której już w lipcu magazyny są wypełnione w 75-85 proc. 

Próg 75 proc. przekraczają obecnie jedynie Hiszpania i Włochy. Blisko wymogów są Polska, Czechy, czy Francja, a daleko od celu Niemcy, Węgry, czy Holandia.

Super Biznes SE Google News
Sławomir Hinc, prezes Gaz System - EKG 2025
QUIZ PRL. Dekrety i plany – gospodarka PRL w pigułce
Pytanie 1 z 15
Jakie przedsiębiorstwa dominowały w gospodarce PRL?
QUIZ PRL: „Dekrety i plany – gospodarka PRL w pigułce”

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki