Sklepy Starachowice koronawirus

i

Autor: Agnieszka Jędrasik

Czy można zarazić się koronawirusem w sklepie? GIS wydał zalecenia dla handlu

2020-03-12 11:07

Koronawirus rozprzestrzenia się w coraz szybszym tempie, także w Polsce. Polacy gromadzą zapasy i masowo odwiedzają sklepy. W niektórych miastach sklepy świecą pustkami. Jak w obliczu zagrożenia koronawirusem powinni zachowywać się klienci i personel sklepów?

Ministerstwo Rozwoju oraz Główny Inspektor Sanitarny przygotowały szereg zaleceń dla obiektów handlowych. Aby zmniejszyć zagrożenie koronawirusem sklepy powinny promować płatności bezgotówkowe oraz udostępniać w widocznych miejscach regularnie napełniane dozowniki z płynem odkażającym.

Koronawirus w Polsce. Wrócą KARTKI JAK ZA PRL?! Reglamentacja żywności w naszym kraju

Personel powinien zachowywać najwyższą higienę. Chodzi m.in. o regularne i dokładne mycie rak wodą z mydłem oraz dezynfekowanie je środkiem z mocnym alkoholem. Dostęp do miejsc, w których można umyć ręce powinni mieć także klienci.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma na niego szczepionki.

ZALECENIA MR I GIS DLA PRZEDSIĘBIORCÓW.

  1. Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra).
  2. Promować w miarę możliwości kontakt z klientami za pomocą urządzeń teleinformatycznych.
  3. Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych.
  4. Promować regularne i dokładne mycie rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
  5. Upewnić się, że pracownicy oraz klienci mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.
  6. Umieścić dozowniki z mydłem lub innym płynem odkażającym w widocznych miejscach i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.
  7. Wywiesić w widocznym miejscu informacje, jak skutecznie myć ręce.
  8. Upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu BHP.
  9. Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.
  10. Przestrzegać higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
  11. Nie obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientom, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku.
  12. Zapewnić, aby pomieszczenia były czyste i higieniczne:
  • powierzchnie dotykowe takie jak: biurka, stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze), a także wyposażenia magazynów oraz urządzenia do przemieszczania wewnętrznego towarów muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem;
  • wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane z użyciem wody z detergentem.
  • Przypominamy, że zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w celu przeciwdziałania COVID 19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna).

NIE zaleca się noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe! 
Maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.

Ważne!
Działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze