Nauczyciel szkoła tablica lekcja

i

Autor: GARO/PHANIE

Czy nauczyciele w Polsce mało zarabiają?

2016-05-30 18:15

Podstawowa pensja nauczyciela w Polsce waha się od ok. 1,5 do 3 tys. zł brutto. Okazuje się, że nasi belfrowie są na szarym końcu listy państw z OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) pod względem zarobków.

Najmniej zarabiają nauczyciele w Estonii – rocznie ponad 17 tys. USD w PPS. Niewiele lepiej jest na Węgrzech i Słowacji – ok. 19 tys. USD. Najlepiej żyje się belfrom w Luksemburgu, gdzie roczny dochód doszedł do 109 tys. zł. Nienajgorzej mają też w Niemczech z wynikiem ok. 70 tys. USD i Danii z wynikiem ok. 60 tys. USD.

W raporcie firmy Sadlak&Sadlak „Wynagrodzenia nauczycieli w Polsce i na świecie” Polska w zestawieniu 24 państw uplasowała się na 19 pozycji z kwotą bliską 30 tys. USD.

Zobacz: Otwieramy zajazd gościnny

Czym jest  PPS? To z ang. Purchasing Power Standard. To sztuczna jednostka walutowa, umożliwiająca porównanie kosztów życia w różnych krajach. Teoretycznie za jeden PPS w każdym branych pod uwagę  krajów można kupić tyle samo dóbr.

W Polsce pensje nauczycieli regulowane są ustawowo. Najwyższe wynagrodzenie podstawowe otrzymują nauczyciele dyplomowani z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym – 3109 zł brutto. Do tego dochodzą dodatki za godziny nadliczbowe, wychowawstwo, pracę na wsi, staż zawodowy. W sumie pula ta może poszybować nawet do ok. 5 tys. zł.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze