Czy możemy być pewni, że pieniądzom zainwestowanym w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych nic nie zagraża? Tak. Polski system prawny jest tak skonstruowany, że środki powierzone przez klientów Towarzystwu Funduszy Inwestycyjnych są bezpieczne. Kwestię tę reguluje ustawa o funduszach inwestycyjnych z 2004 r.
Pieniądze, które zainwestowaliśmy w jednostki uczestnictwa funduszu, są przechowywane przez depozytariusza. Najczęściej jest nim bank działający niezależnie od TFI. Zainwestowane pieniądze nie wchodzą w skład majątku TFI. Dlatego w razie kłopotów finansowych Towarzystwa nie ma możliwości wykorzystania ulokowanych przez nas środków na pokrycie zobowiązań finansowych TFI. Oznacza to, że wierzyciele nie mogą zaspokoić swoich roszczeń z sum zainwestowanych przez uczestników funduszy. W takiej sytuacji zarządzanie funduszem może zostać przekazane do innego Towarzystwa. Co ważne, zgodnie z prawem sam fundusz upaść nie może.
Aktywa funduszu inwestycyjnego są bezpieczne także w sytuacji upadłości banku depozytariusza. Jeśli dojdzie do likwidacji lub ogłoszenia upadłości takiej instytucji, TFI niezwłocznie dokonuje zmiany depozytariusza.
Dzięki tym bezpiecznym rozwiązaniom fundusze inwestycyjne stają się bardzo popularną formą pomnażania oszczędności i w Polsce, i na świecie.